Suriyeli öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesinde eğitsel oyunların etkisi
The effect of educational games on developing the talking skills of Syrian students
- Tez No: 760963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH BOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye'ye 2011 yılından bu yana Suriye'den göçün yoğun olması ekonomik, siyasi, sosyal alanlarda bazı sorunlar yaratmıştır. Bu sorunların başında dil sorunu vardır. Göç edenler sosyal hayatta olduğu gibi eğitim ve öğretim hayatlarında da dil sorunu yüzünden zorluklar yaşamaktadır. Kendilerini ifade edemeyen öğrencilerin okul ortamında güçlükler yaşadığı, akademik başarılarının düştüğü ve devamsızlık sorunlarının baş gösterdiği yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. Hem akademik hayatta hem de sosyal hayatta yaşanan zorlukların giderilmesi için konuşma becerilerinin geliştirilmesi elzemdir. Bunun için ise klasik yöntemlerden ziyade keyifli, rahat, doğal bağlamlara ihtiyaç vardır. Eğitsel oyunların bu bağlamları oluşturarak dil becerilerini geliştirdiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, Suriyeli öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesinde eğitsel oyunların etkisini incelemektir. Araştırmada verilerin toplanması, analiz edilmesi ve yorumlanması aşamalarında nicel ve nitel araştırma metotlarının bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırmalarından açıklayıcı karma desen kullanılmıştır. Açıklayıcı karma desenin kullanıldığı bu araştırmanın nicel boyutunda tek gruplu öntest-sontest deseni, nitel boyutunda durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul İlinin Gaziosmanpaşa İlçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunda öğretim görmekte olan, 10-12 yaş aralığındaki Suriyeli 16 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma toplamda 10 hafta sürmüştür. 1. hafta çalışma grubuna ön test uygulanmış ardından 8 hafta boyunca eğitsel oyunlar ile öğretim gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecinden sonra 10. hafta son test uygulanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ölçme aracı olarak uygulama öncesinde ve sonrasında“Öğrenci Değerlendirme Formu”(Bergil, 2010) ve araştırmacı tarafından hazırlanan 18 soruluk bir Temel seviye (A1) Türkçe yeterlik sınavı (konuşma) kullanılmıştır. Eşleştirilmiş örneklemler t testi (Paired Samples) ile uygulamalar arasındaki başarı farkı incelenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizi yapılarak çizelgeler hâlinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Eşleştirilmiş örneklemler t testinden elde edilen verilere göre Suriyeli öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesinde eğitsel oyunların olumlu anlamda etkisinin olduğu görülmüştür. Görüşme formundan elde edilen verilere göre eğitsel oyunlar öğrencilerin dil becerilerinde olumlu yönde katkı sağladığı gibi akademik başarılarını da arttırmıştır. Eğitsel oyunların öğrencilerin sınıf içi etkileşimlerini güçlendirdiği, fiziksel gelişimlerini desteklediği, psikolojik açıdan genel olarak iyi hissettirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrendikleri oyunları Türk öğrencilerden çok Suriyeli öğrencilerle paylaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The large number of people immigrating to Turkey from Syria since 2011 has created some problems in economic, political and social areas. One of these problems is the language problem. Immigrants face difficulties in academic life as well as in social life because of language problems. Studies have shown that students who cannot express themselves experience difficulties in the school environment, their academic success decreases and absenteeism problems arise. It is essential to develop speaking skills in order to overcome the difficulties experienced in both academic and social life. For this, pleasant, comfortable, natural contexts are needed rather than classical methods. There are studies showing that educational games improve language skills by creating these contexts. The aim of this study is to examine the effect of educational games on the development of speaking skills of Syrian students. In the research, explanatory mixed design, which is one of the mixed method researches in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used in the stages of data collection, analysis and interpretation. Single-group pretest-posttest design was used in the quantitative dimension of this research, in which the explanatory mixed design was used, and a case study was used in the qualitative dimension. The sample of the research consists of 16 Syrian students between the ages of 10-12 who are studying in a public school affiliated to the Ministry of National Education in Gaziosmanpaşa District of Istanbul Province in the 2021-2022 academic year. The study lasted 10 weeks in total. In the first week, a pre-test was applied to the study group, and then education was carried out with educational games for 8 weeks. After the application process, the post-test was applied at the 10th week.“Student Evaluation Form (Bergil, 2010)”and an 18-question Basic level (A1) Turkish proficiency exam (speaking) prepared by the researcher were used as a measurement tool in the quantitative dimension of the research before and after the application. The difference in success between the applications was examined with the paired samples t test (Paired Samples). In the qualitative aspect of the research, the data obtained from the semi-structured interview form prepared by the researcher was presented in tables and interpreted by making content analysis. According to the data obtained from the paired samples t-test, it was seen that educational games had a positive effect on the development of speaking skills of Syrian students. According to the data obtained from the interview form, educational games not only contributed positively to the language skills of the students, but also increased their academic success. It has been observed that educational games strengthen students' in-class interactions, support their physical development, and make them feel Good psychologically in general. In addition, it was determined that they shared the games they learned with Syrian students rather than Turkish students.