20Ne+130Te ve 20Ne+116Cd reaksiyonlarının deneysel ve teorik incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of 20Ne+130Te and 20Ne+116Cd reactions
  1. Tez No: 760984
  2. Yazar: SUNA FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması, NUMEN (Nötrinosuz Çift Beta Bozunması için Nükleer Matris Elemanları) projesi kapsamında 306 MeV gelen enerjide 130Te + 20Ne ve 116Cd + 20Ne reaksiyonlarının elastik saçılma kanallarının incelenmesini sunmaktadır. 130Te + 20Ne ve 116Cd + 20Ne gibi ağır iyon reaksiyonlarının anlaşılmasının önemli bir parçası elastik saçılmanın incelenmesinden geçer. İki ağır iyonun elastik saçılmasının tanımlanması için kullanılan en yaygın yaklaşım bir optik potansiyelin kullanılmasıdır. Optik potansiyelin belirlenmesi tüm reaksiyon kanallarının incelenmesi için kilit bir unsurdur. 130Te +20 Ne ve 116Cd +20 Ne reaksiyonları için elastik kanal çalışması θoptlab = 8◦,13◦,20◦ açı setleri incelenerek MAGNEX spektrometresi ile momentum analizinden geçirildi ve diferansiyel tesir kesit açısal dağılımları elde edildi. Optik model çerçevesinde mikroskobik yaklaşım kullanılarak gerçekleştirilen teorik hesaplamalar ile deneysel elastik saçılma tesir kesit açısal dağılımları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis presents the investigation of elastic scattering channels of 130Te+20Ne and 116Cd+20Ne reactions at 306 MeV incident energy within the scope of NUMEN (Nuclear Matrix Elements for Neutrinoless double beta decay) project. An important part of an overall understanding heavy-ion reactions such as 130Te +20Ne and 116Cd+20Ne is understanding elastic scattering. The most widespread approach used to describe of the elastic scattering of two heavy ions is use of an optical potential. Determining the optical potential is a key element for the study of all reaction channels. Elastic channel for 130Te +20 Ne and 116Cd +20 Ne reactions at θoptlab = 8◦, 13◦, 20◦ angle sets were studied and momentum analysis with MAGNEX spectrometer was performed and differential cross section angular distributions were obtained. The experimental elastic scattering cross section angular distributions were compared with the theoretical calculations performed using the microscopic approach within the framework of the optical model.