An investigation into the implementation of construction automation and robotics technologies for construction waste management
Türkiyede inşaat atık yönetimi için inşaat otomasyon ve robotik teknolojilerinin kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
- Tez No: 760999
- Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çok sayıda doğal kaynağı tüketen inşaat sektörü, tonlarca inşaat, yıkım ve hafriyat atığından sorumludur. İnşaat atıklarının çevre üzerindeki etkilerinden kaçınmak için gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Otomasyon teknolojisi ve yapı bilgi modelleme sistemlerindeki gelişmelerin de yardımıyla, inşaat sektöründe robotik her geçen gün daha da yaygınlaşmakta ve bu yükselen trendle birlikte inşaat robotlarının inşaat atıklarının yönetiminde etkili olabileceği tartışılmaktadır. Bu araştırmanın amacı öncelikle inşaat atıklarının mevcut durumunu ve nedenlerini anlamak ve inşaat atık yönetimi stratejilerini belirlemektir. Ayrıca, inşaat sektöründeki otomasyon ve robot teknolojilerini ve bu teknolojilerin uygulanmasında etkili olan faktörleri anlamayı amaçlamaktadır. Son olarak, Türkiye'de inşaat otomasyonu ve robot teknolojilerinin uygulanabilirliğini ve inşaat atıklarının yönetiminde kullanımını değerlendirmektir. İlgili kavramları anlamak için öncelikle bir literatür araştırması yapılmış ve elde edilen verilerin yardımıyla bir anket hazırlanıp, Ankara ve İstanbul'daki tasarım ve saha ofisi çalışanlarına iletilmiştir. Şantiyelerde aktif çalışan işçiler ile ise hazırlanmış kalıp sorular yardımıyla yüzyüze grup tartışmaları gerçekleştirilmiştir. Bulgular, bir dizi ilişki ve tanım sağlamak için analiz edilmiştir. Sektörde inşaat atıkları ile otomasyon ve robotik konusunda bir bilgi boşluğu olduğu ve bu boşluğun ancak kolektif bir bilinç ve tüm sektörü dikkate alan genelden özele bir düzenleme ile giderilebileceği sonucuna varılmıştır. İnşaat otomasyonu ve robotik teknolojilerinin, bu dallarda bilinç ve bilgi birikiminin geliştirilmesi ve sektörde yaygınlaştırılmasıyla inşaat atıklarının azaltılmasında yararlı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is responsible for tons of construction waste. It is crucial to take the necessary precautions to avoid the impacts of construction waste on the environment. With the help of developments in automation technology and building information modeling systems, robotics in the construction industry is getting more common every day. It is argued that construction robots can be effective in the management of construction waste. This study aims first to understand the reasons for construction waste, identify construction waste management strategies, and then understand the application of automation and robotics in the construction industry. And lastly, to evaluate the applicability of construction automation and robotics in Turkey and their use for construction waste management. A literature survey was conducted to understand the related concepts. With the help of literature, an outline was designed for on-site workers to be used for group discussions. In addition, a questionnaire was prepared and delivered to designers and contractors in Ankara and Istanbul. The data thus collected were analyzed to provide a set of relationships and definitions. Based on the findings, it is concluded that there is a knowledge gap in the sector in Turkey on construction waste, automation, and robotics. If this gap of knowledge and lack of is addressed, it is predicted that construction automation and robotics technologies would be beneficial in reducing construction waste.