Kamu hizmetlerindeki antrenörlerin antrenörlük yeterlik algı düzeylerinin incelenmesi
Examination of coaching efficacy perception levels of coaches in the public service
  1. Tez No: 761002
  2. Yazar: MUSA KARNIKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kamu hizmetindeki antrenörlerin ülke sporunun gelişmesinde önemli bir role sahip olduğu varsayıldığında, bu antrenörlerin yeterlik veya yeterlik algı düzeyleri önemli görülmektedir. Ayrıca bu konuda araştırma eksikliği nedeniyle kamu hizmetinde çalışan antrenörlerin yeterlik algı düzeylerinin cinsiyet, spor türü, antrenörlük belge kademe düzeyi, sporculuk ve antrenörlük deneyimleri gibi değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmaya Türkiye'nin her bir bölgesinden en az ikinci kademe antrenörlük belgesine sahip 324 antrenör gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Feltz ve diğ. (1999) tarafından geliştirilen ve Myers ve diğ. (2005) tarafından güncellenmiş olup Unutulmaz ve Gençer (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan antrenörlük yeterlik ölçeği kullanılmıştır. İlave olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu da kullanılmıştır. Verilerin toplanması internet ağı üzerinden oluşturulan bir bağlantı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin alt boyutları ile cinsiyet, spor türü ve sporculuk deneyimi değişkenlerinin genel toplam puanları bağımsız iki örneklem t testi, antrenörlük belge kademesi değişkeni ise tek yönlü olarak varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. Antrenörlerin yeterlik algı düzeyleri genel yeterlik için %84,6, motivasyon yeterliliği için %84,3, teknik yeterlik için %85,6, oyun stratejisi yeterliliği için %81,2, karakter oluşturma yeterliliği için %88,3 ve fiziksel kondisyon yeterliği için %82,5 olarak bulunmuştur. Genel antrenörlük yeterliliği ve alt boyutu algısında bireysel ve takım sporları antrenörleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Assuming that coaches in the public service have an essential role in the development of the country's sport, the efficacy or efficacy perception levels of these coaches are considered important. In addition, due to the lack of research on this subject, this study aimed to examine the efficacy perception levels of coaches in the public service in terms of variables such as gender, sport type, coaching certificate level, sports and coaching experiences. 324 coaches from each region of Turkey who have at least a second-level coaching certificate voluntarily participated in this research. In this study, the coaching efficacy scale, which was developed by Feltz et al. and updated by Myers et al. (2005), and adapted into Turkish by Unutulmaz and Gençer (2017) was used, as a data collection tool. In addition, a personal information form was used developed by the researcher. Data collection was carried out via a connection created over the internet network. The sub-dimensions of the scale and the general total scores of the variables of gender, sport type, and athletic experiences were analyzed with the independent two-sample t-test, and the variables of coaching document levels were analyzed with the one-way analysis of variance (ANOVA) test. The efficacy perception levels of the coaches were 84.6% for general efficacy, 84.3% for motivation efficacy, 85.6% for technical efficacy, 81.2% for game strategy efficacy, 88.3% for character-building efficacy, and 82.5% for physical conditioning efficacy. There was no statistically significant difference between individual and team sports coaches in the perception of the general coaching efficacy and its sub-dimension.