Multiple sklerozlu bireylerde akdeniz diyetinin bazı biyokimyasal bulgular ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of mediterranean diet on some biochemical findingsand quality of life in individuals with multiple sclerosis
  1. Tez No: 761013
  2. Yazar: BETÜL KAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE BİLİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma Multiple Skleroz (MS) hastalarında Akdeniz diyetinin bazı biyokimyasal bulgular, antropometrik ölçümler, Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS) skorları, yorgunluk düzeyleri ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde MS tanısı konulmuş 19-64 yaş arasında 25 kadın ve 17 erkek olmak üzere toplam 42 hasta üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada, çalışma grubunu Akdeniz diyetini uygulamayı kabul eden 21 MS hastası, kontrol grubunu ise herhangi bir özel diyet uygulamayan 21 MS hastası oluşturmuştur. Hastaların çalışma başlangıcında genel özelikleri, sağlık durumları, beslenme alışkanlıklarına ilişkin bilgileri bir anket formu ile elde edilmiştir. Her iki gruptaki hastalar 8 hafta süresince takip edilmiştir. Çalışma başlangıcında, çalışmanın 4. haftasında ve 8. haftasında tüm hastaların 3 günlük besin tüketim kaydı, fiziksel aktivite kaydı ve antropometrik ölçümleri alınmış, her hastaya Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği, Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma başlangıcında ve çalışmanın 8. haftasında hastaların kan örnekleri alınmıştır. Çalışmanın 8. haftasında Akdeniz diyeti alan gruptaki kadın bireylerin vücut ağırlığı (kg) ve kalça çevresi (cm) istatistiksel olarak anlamlı azalma göstermiştir (p0,05), folat ve D vitamini düzeyindeki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Akdeniz diyeti uyum skoru bakımından çalışmanın 8.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of Mediterranean diet on some biochemical findings, anthropometric measurements, Expanded Disability Status Scale (EDSS) scores, fatigue levels and quality of life in Multiple Sclerosis (MS) patients. This study was carried out on a total of 42 patients, 25 female and 17 male, between the ages of 19-64 who were diagnosed with MS in Yozgat Bozok University Research and Practice Hospital. In the study, the study group consisted of 21 MS patients who accepted to apply the Mediterranean diet, and the control group consisted of 21 MS patients who did not follow any special diet. At the beginning of the study, information about the general characteristics, health status and eating habits of the patients was obtained with a questionnaire. Patients in both groups were followed for 8 weeks. At the beginning of the study, in the 4th and 8th weeks of the study, 3-day food consumption record, physical activity record and anthropometric measurements of all patients were taken, and the Mediterranean Diet Compliance Scale, Fatigue Severity Scale and Quality of Life Scale were applied to each patient. Blood samples were taken from the patients at the beginning of the study and at the 8th week of the study. In the 8th week of the study, the body weight (kg) and hip circumference (cm) of the female individuals in the Mediterranean diet group showed a statistically significant decrease (p 0.05), the increase in folate and vitamin D levels was found to be statistically significant (p0.05).