The effectiveness of using RAFTs strategy in teaching literary texts to EFL students
EFL öğrencilerine edebi metinler öğretiminde RAFTs stratejisini kullanmanın etkinliği
  1. Tez No: 761014
  2. Yazar: ATHEER SALMAN ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJWA YASEEN ISMAIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Salah al-Din Valiliği'ndeki al-Amin Erkek Erkek Hazırlık Okulu'ndaki 5. sınıf öğrencilerine yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlere edebi metinlerin öğretiminde RAFT stratejisini kullanmanın etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma niceldir. Araştırmacı deneysel yaklaşımı benimsedi ve 125 erkekten oluşan bir örneklem seçti. Deney grubu 50 öğrenciden oluşmaktadır ve bu grubun öğretiminde RAFT stratejisini kullanmaktadır. İkinci grup, 2021-2022 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde kullanılan geleneksel yöntemle eğitim gören 50 öğrenciden oluşan kontrol grubudur. Aynı zamanda pilot çalışmada 25 öğrenci kullanılmıştır. Araştırmada başarı testi bir araç olarak tasarlanmıştır. Gruplar arasındaki denkliklerin bilinmesi için ön test, farklılıkların bilinmesi için son test uygulanmıştır. Deney grubunun puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Son testte geleneksel yöntemle ve deney grubu lehine işlenen kontrol grubunun RAFT stratejisi ve puan ortalaması kullanılarak öğretilir. Öğrencilerin deney grubu ön ve son test başarı puan ortalamaları arasında son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Deney grubu öğrencilerinin başarısı, kontrol grubundan daha iyidir; bu, RAFT'nin stratejisi daha heyecan verici olduğundan ve edebi metinleri öğrenmede dikkatlerini geleneksel metinlere göre daha uzun süre yönlendirdiğinden, bu öğrencilerin RAFT stratejisi yoluyla öğrenmeye daha verimli katıldıklarını gösterir. yol. Ayrıca, RAFT stratejisini kullanmak öğrencilerin motivasyonunu ve sınıfa katılımını da artırdı. Son olarak, RAFT stratejisini kullanmak öğrencilerin konuşmanın tüm özelliklerini ve türlerini en iyi şekilde anlamalarına, düzenlemelerine ve analiz etmelerine yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of using RAFTs strategy in teaching literary texts to English foreign language learners in 5th graders in al-Ameen Preparatory School for Boys in Salah al-Din Governorate. The study is quantitative. The researcher embraced the experimental approach and selected a sample of 125 males. The experimental group contains 50 students and uses the RAFTs strategy in teaching this group. The second group is the control group, which contains 50 students and was taught through the traditional method used in the second term of the school year 2021–2022. At the same time, 25 students were used in a pilot study. The achievement test was designed as a tool in the research. The pretest was used to know the equivalences between the groups, and the post-test to know their differences. There is a statistically significant difference between the mean scores of the experimental group. They are taught using RAFTs strategy and the mean score of the control group, who are taught by using the conventional method in the post-test and in favor of the experimental group. There is a statistically significant difference between mean scores in students' achievement of the experimental group in the pre and post-test in favor of the post-test. The achievement of the experimental group of students is better than that of the control group. Moreover, using the RAFTs strategy also increased the students' motivation and involvement in the classroom.