Atatürk Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin beslenme durumları ile yeme farkındalığı ve sezgisel yeme davranışları arasındaki ilişki
The relationship between nutritional status and eating awareness and intuitive eating behaviors of Atatürk University Department of Nutrition and Dietetics students
  1. Tez No: 761027
  2. Yazar: KÜBRA İSPİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ YÜCECAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırma, Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin beslenme durumları ile yeme farkındalığı ve sezgisel yeme davranışları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla Şubat 2022- Nisan 2022 tarihleri arasında 232 (17'si erkek, 215'i kız) öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmacının hazırladığı anket formu öğrenciler ile yüz yüze görüşülerek uygulanmış ve çalışmanın verileri bu yöntemle elde edilmiştir. Çalışmaya dahil olan öğrencilerin yeme farkındalık seviyeleri,“Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ-30)”, sezgisel yeme davranış seviyeleri ise“Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2)”, yemenin davranışsal ve bilişsel bileşenleri ise“Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (ÜFB)”ile belirlenmiştir. Öğrencilerin beslenme durumlarını değerlendirmek amacıyla geriye dönük hatırlatma yöntemi ile 24 saatlik besin tüketim kaydı alınmış ve antropometrik ölçümleri öz bildirime dayalı olarak elde edilmiştir. Araştırma sonuçları; dördüncü sınıfta öğrenim gören öğrencilerin YFÖ-30 puan ortalamasının (3.8±0.3) birinci (3.5±0.6) ve ikinci sınıfta (3.5±0.5) öğrenim gören öğrencilerin puan ortalamasından daha yüksek olduğunu ve (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study evaluated the relationship between nutritional status, eating awareness and intuitive eating behaviors of university students studying at Atatürk University, Faculty of Health Sciences, Department of Nutrition and Dietetics. It was conducted on 232 (17 male and 215 female) students between February 2022 and April 2022. The questionnaire form prepared by the researcher was applied face-to-face with the students and the data of the study were obtained by this method. The students participating in the study; Eating awareness levels were determined by“Eating Awareness Scale (EAS-30)”, intuitive eating behavior levels were determined by“Intuitive Eating Scale-2 (IES-2)”, behavioral and cognitive components of eating were determined by“Three-Factor Eating Scale (TEFQ)”. In order to determine the nutritional status of the students, food consumption records were taken for 24 hours with the retrospective reminder method, in addition, anthropometric measurements were obtained based on self-report. Research results has shown the EAS-30 mean score of the fourth grade students (3.8±0.3) is higher than the EAS-30 score average of the first (3.5±0.6) and second grade (3.5±0.5) students (p0.05). In addition, research results; showed that there is a strong, positive and significant relationship between the average EAS-30 score of the students and the total mean IES-2 score of the students.