Sağlık personellerinde ortoreksiya nervoza ve ilişkili faktörler: Batman ili örneği
Orthorexia nervosa and related factors in healthcare personnel: The example of Batman province
- Tez No: 911263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZEL BİLGE YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma sağlık personellerinde Ortoreksiya Nervoza sıklığının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı kesisel tipte olan bu araştırmaya 2023 yılında Ekim-Kasım aylarında Batman İluh Devlet Hastanesinde çalışan 340 sağlık personeli dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin sosyodemografik bilgileri, antropometrik ölçümleri, beslenme bilgisini belirlemek amacıyla hazırlanan anket ve ortoreksiya nervoza eğilimlerini hesaplamak için ORTO-15 ölçeği, yüz yüze anket yöntemi uygulandı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulunda ve Batman İl Sağlık Müdürlüğünden gerekli izinler alındı. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 25 programıyla değerlendirildi. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler (sayı,yüzde,ortalama standart sapma), kategorik değişkenlerin karşılaştırmalarında Ki-kare Testi ve normal dağılmayan numerik verilerin karşılaştırılmasında ise spearman korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted on medical personnel to determine the frequency of Orthorexia Nervosa, and related factors. Material and method: This descriptive cross-sectional study included 340 healthcare personnel working at Batman Iluh State Hospital in October-November 2023. A questionnaire was prepared to determine the sociodemographic information, anthropometric measurements, and nutritional information of the individuals participating in the study, and the ORTO-15 scale, a face-to-face survey method, was applied to calculate orthorexia nervosa tendencies. Necessary permissions were obtained from Atatürk University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee and Batman Provincial Health Directorate. The data obtained within the scope of the research were evaluated with the SPSS 25 program. In the research, descriptive statistics (number, percentage, average standard deviation), Chi-square Test was used for comparisons of categorical variables, and Spearman correlation test was used for comparison of non-normally distributed numerical data.