Meme kanserli kadınların psikolojik sağlamlığı,beslenme durumu ve diyet kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Examination of the Relationship Between Psychological Resilience, Nutritional Status and Diet Quality of Women with Breast Cancer
  1. Tez No: 897222
  2. Yazar: MELEK GÖĞEBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİNUR ÇELİK, DOÇ. DR. FERİDUN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Meme Kanserli Kadınların Psikolojik Sağlamlığı, Beslenme Durumu ve Diyet Kalitesi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma meme kanserli kadınların psikolojik sağlamlığı, diyet kalitesi ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde bir araştırmadır. Araştırma Temmuz 2023-Ekim 2023 tarihleri arasında Erzurum ilinde bulunan Şehir Hastanesi ve Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde polikliniğe başvuran ve kemoterapi alan 104 meme kanserli kadın ile yürütülmüştür. Veriler kişisel bilgi formu, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı formu, besin tüketim sıklığı formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydından ise diyet kalite indeksi puanı hesaplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplar için t testi, Kruskal Wallis H testi, Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Examination of the Relationship Between Psychological Resilience, Nutritional Status and Diet Quality of Women with Breast Cancer Aim: This research was conducted to investigate the relationship between psychological resilience, diet quality and nutritional status of women with breast cancer. Material and Method: The research is descriptive and relational in nature. The research was carried out with 104 women with breast cancer who applied to the polyclinic and received chemotherapy at the City Hospital and Atatürk University Research Hospital in Erzurum province between July 2023 and October 2023. Data were collected face to face using personal information form, 24-hour retrospective food consumption record form, food consumption frequency form, Short Psychological Resilience Scale (SPRS). Diet quality index score was calculated from the 24-hour retrospective food consumption record. In the evaluation of the data, t test, Kruskal Wallis H test, Pearson and Spearman correlation analyzes were used for independent groups.