Polimer türü oyuncaklarda ftalat analizi ve iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmeleri
Phthalate analysis and investigations in polymer TYPE TOYS in terms of occupational HEALTH and safety
- Tez No: 761029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ÖZKINALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Sağlık Yönetimi, Chemistry, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik ilerlemelerin sonucunda ortaya çıkan her yeni ürün, her yeni araç ve gereç aynı zamanda iş yeri güveliği, çevre ve insan sağlığı açısından bir tehlike unsuru olarak değerlendirilebilir. Güvenli ve hızlı kalkınma ise büyük oranda sağlıklı çalışma ortamına bağlıdır. Üretim sürecinde meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları sebebi ile oluşacak iş gücü ve üretim kaybı sonucunda modern dünyanın gelişimini engelleyici problemlerin azaltılması iş sağlığı ve güvenliği eğitim ve uygulamalarına verilen önem ile mümkündür. Türkiye ekonomisine en büyük katkıyı polimer teknolojisi sağlamaktadır. Plastik sektöründe meydana gelen bu hızlı büyümenin beraberinde malesef çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Tez kapsamında oyuncak imalat sektörü iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmiştir. Bu kapsamda incelenen oyuncak imalat sektörü sadece çalışanları ilgilendirmeyip, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın sağlığını da çok yakından ilgilendirmesi açısından önem arz etmektedir. Oyuncaklarda kullanılan polimerlerden bahsedilerek, polimer teknolojisinde ortaya çıkan riskler fiziksel, kimyasal ve biyolojik faktörler olarak ele alınmış, polimerlerin imalatı veya kullanımı sırasında oluşan hastalıklar incelenmiştir. Bu hastalık ve risklerden korunma yöntemleri araştırılmıştır. Ayrıca Türkiye pazarında satışa sunulan 10 adet farklı nitelikteki oyuncak toplanarak ftalat analizi yapılıp, sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every new product, every new tool and equipment that emerges as a result of technological advances that make our lives easier can also be considered as a hazard in terms of workplace safety, environment and human health. Safe and rapid development largely depends on a healthy working environment. Reducing the problems that prevent the development of the modern world as a result of loss of labor and production due to work accidents and occupational diseases that occur in the production process is possible with the importance given to occupational health and safety training and practices. Polymer technology provides the biggest contribution to the Turkish economy. Unfortunately, various health problems arise along with this rapid growth in the plastics industry. Within the scope of the thesis, the toy manufacturing sector has been examined in terms of occupational health and safety. The toy manufacturing industry, which is examined in this context, is important in that it not only concerns the employees, but also closely concerns the health of our children, to whom we entrust our future. By mentioning the polymers used in toys, the risks that arise in polymer technology are discussed as physical, chemical and biological factors, and the diseases that occur during the manufacture or use of polymers are examined. Methods of protection from these diseases and risks have been researched. In addition, 10 different types of toys offered for sale in the Turkish market were collected and phthalate analysis was performed and the results were evaluated.