Redefining accessibility and space use in city centres as it regards responsive urban desing
Kent merkezlerinde erişebilirliğin ve mekan kullanımının duyarlı kentsel tasarıma ilişkin yeniden tanımı
- Tez No: 76104
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TANKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Bu tez sürdürülebilir kentsel gelişme kavramını içeren duyarlı bir tasarım çerçevesinde kent merkezlerinde erişebilirlik istekleri ile kentsel mekanların toplumsal ve kültürel ortamlar olarak kullanımının uzlaştırılmasını kapsamaktadır. Bunun için tez anılan uzlaştırma içeriğinin hep iki tarafının ana elemanları ve özelliklerini tanımlamakta ve açıklamaktadır. Bu uzlaşmanın bir tarafında toplumsal ve kültürel kaynak olarak kent mekanı, sokak mekanı kullanımı ve bunun mekansal davranışsal öğeleri tanımlanmakta, diğer tarafında ise erişebilirlik kavramının yeniden tanımlanması yapılarak, erişebilirlik hareketlilik kavramından ayırd edilmektedir.Kent merkezi bu merkezi kullananlara bir yönden kamu alanı anlamına uygun duyarlı yerler sağlamalı, diğer yönden ise merkez kullanıcılarının hareket ve aktiviteleri için okunaklılık, çeşitlilik ve mekansal seçme olanağı sağlamalıdır. Dolayısı ile kentsel tasarıma böyle bir çevre duyarlı tasarım yaklaşımı toplumsal yaşam ile yapılı çevre arasında güçlü bir ilişki olduğu düşüncesinden başlamaktadır. Bu bakımdan, tezde mekansal bütünleştirmeye katkıda bulunan araçlar olarak belirlenen bir yayalaştırma ve trafik durultma yaklaşımları odağı bulunmakta, bu yaklaşımların kuramsal temelleri, yurtdışında uygulanmış farklı örneklerinin incelenmesi aracılığı ile ülkemiz kent merkezlerinde uygulanabilirliği kuramsal olarak incelenmekte ve belli önermeler belirlenmektedir. Kentsel merkez mekanlarının tasarımına, yaklaşımların, ilişkin literatürün eleştirisel taraması ile revize edilmiş bir merkez mekanlarının tasarımı tanımlaması ve belirlenen önermelere dayandırılan bir saha araştırması, bu önerilen yaklaşımın gelişmekte olan bir kent koşullarında uygulanabilirliği ve geçerliliğini test edecek biçimde öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis involves into a reconciliation of accessibility requirements and use of urban spaces in city centres as social and cultural settings, within a framework of responsive urban design in which a sustainable urban development notion is embedded. To do this, the thesis identifies and explains the major elements and characteristics of both sides of this reconciliation involvement. Urban space as a social and cultural resource, the use of street space and its spatial behavioural ingredients are defined on the one side, and the concept of accessibility is redefined and distinquished from the concept of mobility on the other.The city centre environment should provide its users with responsive places which are corresponding to the terms of public realm on the one side, and permeability, legibility, spatial choice in their movement and activities on the other. Then, such a responsive environmental design approach to urban design starts from the idea that there are strong relationships between social life and the built environment to fit it. In this respect, the thesis has a focus on pedestrianisation and traffic calming approaches those are defined in the thesis as contributing tools of the integration, and through the review of their theoretical background and varied implemented examples in abroad, the applicabilty of these approaches in our city centres is theoretically researched, and some propositions are derived. Against this background of a critical literature survey of design of city centre spaces, defining a revised approach to this design and some derived propositions through the study a field survey is conducted in a defined part of the city centre of Ankara, to test the applicability and validity of the purposed approach in a developing city conditions.