In-tube condensation in the presence of air
Tüp-içi yoğuşmada havanın etkisi
- Tez No: 76103
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YEŞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada, değişik çalışma koşullarında, tüp içi yoğuşmada havanın olumsuz etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla, benzer çalışma koşullarında, hava/ su buharı karışımı ile elde edilen sonuçlar saf su buharı sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Deney matrisi; P"=2-6 bar, Rev=45000-94000, ve Xi=%0-%52 aralıklarını kapsamaktadır. Havanın yoğuşma prosesine olan etkisi, kendisini, ölçümlenen merkez sıcaklıklarında azalma (10 °C-50 °C) olarak göstermektedir. Bu azalım hava kütle oranının bir fonksiyonudur. Buna karşın, ölçümlenen merkez sıcaklıkları Gibbs-Dalton yasasına göre hesaplanan merkez sıcaklıklarına göre daha aşağıda kalmaktadır. Bu durum, dar kanalın ve yüksek buhar Reynolds sayısının olası etkisi ile, ölçümlenen merkez sıcalıklanmn iç duvar ısıl koşullarından etkilendiğini göstermektedir. İç duvar alt-soğuma derecesi, hava oranı %10'dan %52'ye çıkıldığında, yaklaşık olarak 15 °C'den 30 °C'ye çıkmaktadır. En düşük hava oranında (%10) ısı akısındaki azalma yaklaşık %20 iken, bu azalma, %40 hava oram için %50'ye çıkmaktadır. Isı aktarım katsayısının havanın etkisi ile azalması en çok 2 bar sistem basıncı ile yapılan deneylerde görülmüştür; ısı aktarım katsayısının %10hava oranı için %45, %28 hava oranı için ise %65 kadar azaldığı hesaplanmıştır. Hava/buhar karışımı ile yapılan deneylerde film Reynolds sayısı, genelde, laminar bölgede kalmaktadır (Ref Saf buhar ile yapılan deneylerde ise, laminar bölgenin deney tüpünün uzunluğuna göre yüzdesel oram, sistem basıncı ve buhar kütlesel akış hızı arttıkça, azalmaktadır. Yani, 2 bar (Rev=54770) nominal sistem basıncı için laminar akışın etkin olduğu uzunluk toplam uzunluğun %100'ü iken 6 bar (Rev=93365) nominal basınçta bu oran 35%'e kadar düşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research work, in-tube condensation in the presence of air is investigated experimentally for different operating conditions, and inhibiting effect of air is analyzed by comparing the experimental data of air/steam mixture with the data of corresponding pure steam cases, with respect to temperature, heat flux, and heat transfer coefficient. The test matrix covers the range of; Pn=2-6 bar, Rev=45000- 94000, and X,=0%-52%. The inhibiting effect of air manifests itself as a remarkable decrease in centerline temperature (10 °C-50 °C), depending on inlet air mass fraction. However, the measured centerline temperature is suppressed compared to the predicted one, from the Gibbs-Dalton Law, which indicates that the centerline temperature measurements are highly affected by inner wall thermal conditions, possibly due to narrow channel and high vapor Reynolds number. The wall subcooling degree increases from about 15 °C to 30 °C, as the air quality increases from 10% to 52%, since the inner wall surface temperature is lowered. Even at the lowest air quality (10%) the reduction of the heat flux is 20% while it reaches up to 50% for the quality of 40%. Maximum percent decrease of the heat transfercoefficient was observed in runs with the system pressure of 2 bar; 45% and 65%, for the air mass fraction of 10% and 28%, respectively. The film Reynolds number of cases with air/vapor mixture lie in the range of laminar region (Ref The percent coverage of laminar flow region, in pure vapor cases, decreases by increase of system pressure and vapor mass flow rate, i.e. from 100% to 35% for cases of Pn=2 bar (Rey=54770) and Pn=6 bar (Rev=93365), respectively.