Nöroşirürji yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların hastane içi transfer kaygılarının belirlenmesi
Determination of intra hospital transfer anxiety of patients in the neurosurgery intensive care unit
- Tez No: 761053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nöroşirurji Yoğun Bakım Ünitesinde Yatan Hastaların Hastane İçi Transfer Kaygılarının Belirlenmesi Bu araştırma nöroşirürji yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların hastane içi transfer kaygıları ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma prospektif tanımlayıcı tipte Kasım 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir üniversitesi hastanesinin nöroşirurji yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini ilgili yoğun bakımda tedavi gören hastalar oluştururken, örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan 171 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım ve Transfer İzlem Formu”ile kaygı düzeyinin değerlendirilmesinde“Durumluk/Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanıldı. Hastaların %56,7'sinin kadın olup, yaş ortalaması 53,16±15,51 yıldır. Hastaların %69'unun kronik bir hastalık tanısı olduğu, cerrahi girişim türü olarak %52,6 oranında kraniyal cerrahi uygulandığı belirlendi. Hastaların %75,4'ünün gündüz saatlerinde ve %64,3'ünün yatan hasta servisine, %50,9'unda sedye ile %55,6'sının hekim ve yardımcı sağlık personeli eşliğinde tranferinin yapıldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Determination of Intra Hospital Transfer Anxiety of Patients in the Neurosurgery Intensive Care Unit This study was carried out to determine the intra hospital transfer anxiety of patients hospitalized in the neurosurgery intensive care unit and the factors affecting it. The research was conducted in a prospective descriptive type between November 2021 and June 2022 in the neurosurgery ıntensive care unit of a university hospital in İstanbul. The study population consisted of patients treated in the neurosurgery intensive care unit of the relevant institution, and the sample consisted of 171 patients who met the inclusion criteria.“Patient Introduction and Transfer Follow-up Form”was used to collect data, and the“State/Trait Anxiety Scale”were used to evaluate anxiety levels. Within the scope of the study, 56.7% of the patients were female, and the mean age was 53.16±15.51 years. It was determined that 69% of the patients were diagnosed with a chronic disease, and cranial surgery was performed at a rate of 52.6% as the type of surgical intervention. It was determined that 75.4% of patients transferred during the daytime, 64.3% from the intensive care unit to the inpatient service, 50.9% on a stretcher, and 55.6% were accompanied by a physician and assistant health personnel.