Aşı Tereddüdü Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması: Güvenirlik ve geçerlik çalışması
Adaptation of the Vaccine Hesitancy Scale to Turkish: Validity and reliability study
- Tez No: 761054
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMNUNE ÇİĞDEM APAYDIN KAYA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Public Health, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Aşı Tereddüdü Ölçeğinin Türkçeye Uyarlanması: Güvenirlik ve Geçerlik Çalışması Giriş ve Amaç: Aşı tereddüdünü değerlendiren standart, geçerli bir ölçüm aracı; araştırma ve bağışıklama politikalarının geliştirilmesi, aşı tereddüdü yaşayan bireylerin tanınması ve tereddütlerin aşılması konusunda yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın amacı DSÖ SAGE Aşı Tereddüdü Çalışma Grubunun oluşturduğu, likert tipi sorulardan oluşan Aşı Tereddüdü Ölçeğinin Türkçe güvenirlik ve geçerliğinin analizini yapmaktır. Yöntem: Bu araştırma güvenirlik ve geçerlik çalışmasıdır. Çalışma, İstanbul'da bir Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 0-18 aylık çocuğu olan 346 ebeveyn ile yürütülmüştür. Likert-tipi Aşı Tereddüdü Ölçeği (cevaplar 1'den 5'e kadar, yüksek puan düşük aşı tereddüdünü göstermektedir) Türkçeye çevrildikten sonra, güvenirlik araştırması için test-tekrar test yöntemi, iç tutarlılık için Cronbach alfa katsayısı, yapı geçerliği için ise açımlayıcı faktör analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adaptation of the Vaccine Hesitancy Scale to Turkish: Validity and Reliability Study Background: A standard, valid measurement tool that assesses vaccine hesitancy will help develop research and immunization policies and identify individuals with vaccine hesitancy and overcome hesitations. The aim of this study is to adapt a Turkish translation of Vaccine Hesitancy Scale formed by the WHO SAGE Vaccine Hesitancy Working Group. Methods: This is a reliability and validity study. The study was carried out with 346 parents of 0-18 months old children who applied to a Training Family Health Center in Istanbul. After translated Likert-type Vaccine Hesitancy Scale (answers from 1 to 5, high scores indicate low vaccine hesitation) in to Turkish, a test-retest method and Cronbach alpha coefficient were used for reliability research then exploratory factor analysis was used for construct validity.