Binaların dinamik analizinde kullanılan doğrusal hesap yöntemlerinin farklı bilgisayar programları ile karşılaştırılması
The comparison of linear analysis methods used in the dynamic analysis of buildings with different computer programs
- Tez No: 761055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AVANOĞLU SICACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde (TBDY 2018) yeni yapılacak binalarda kullanılacak tasarım yöntemleri, mevcut binaların değerlendirmesinde kullanılması gereken doğrusal ve doğrusal olmayan hesap yöntemleri ve dikkate alınması gereken parametreler güncellenmiştir. TBDY 2018'de yapılan güncellemeler ışığında ülkemizde proje bürolarında sıklıkla kullanılan STA4CAD ve SAP2000 yapı analiz programları ile modellenen 5 ve 10 katlı betonarme binaların Eşdeğer Deprem Yükü, Mod Birleştirme ve Zaman Tanım Alanında Doğrusal Analiz yöntemleri ile analizleri yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Tasarlanan her iki bina için de inşaat alanı olarak Kırıkkale'nin Yahşihan bölgesi seçilmiştir. Her iki programda veri girişi yapılırken sonuçlarda farklılık yaratmaması için verilerin tutarlı olmasına dikkat edilmiştir. Her iki programla modellenen 5 ve 10 katlı modellerin analiz sonuçları, kullanılan yöntem dikkate alınarak karşılaştırılmıştır. Programlardan her iki model için de elde edilen X ve Y yönündeki birinci titreşim periyotları değerlerinin birbirine oldukça yakın olduğu görülmüştür. Kullanılan her iki programda da eşdeğer deprem yükü ile elde edilen taban kesme kuvvetlerinin ve kat seviyelerindeki yer değiştirmelerinin, mod birleştirme yöntemi ve zaman tanım alanındaki doğrusal analiz yöntemleriyle elde edilen sonuçlardan daha büyük olduğu görülmüştür. SAP2000 bilgisayar programında doğrusal hesap yöntemleri ile yapılan analizler değerlendirildiğinde, eşdeğer deprem yükü yöntemi ile elde edilen yapısal tepkilerin (kat kesme kuvvetleri ve kat deplasmanları) en büyük; zaman tanım alanında doğrusal analiz yöntemi ile elde edilen yapısal tepkilerin ise en küçük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey Building Seismic Code (TBDY 2018) design methods to be used in the new building, existing buildings should be used in linear and nonlinear evaluation methods and parameters must be taken into account has been updated. In the light of the updates made in TBDY 2018, 5 and 10 storey reinforced concrete buildings modeled with STA4CAD and SAP2000 structure analysis programs, which are frequently used in project offices in our country, were analyzed with Equivalent Earthquake Load, Mode Combination and Time History Analysis Methods and the results were compared. Kırıkkale-Yahşihan region was chosen as the construction site for both buildings. While entering data in both programs, care has been taken to ensure that the data are consistent in order to prevent any difference in the results.The analysis results of the 5 and 10-storey models modeled with both programs were compared by considering the method used. In both programs used, it was observed that the base shear forces obtained with equivalent earthquake load and the displacements in the floor levels were greater than the results obtained by the modal combination method. It has been observed that the values of the first vibration periods in X and Y directions obtained in two models from the programs are quite close to each other. When a comparison is made in terms of base shear force and floor displacements for 5 and 10 storey models, it is seen that the results obtained with both programs are quite close to each other. When the results obtained from the SAP2000 computer program were compared, it was seen that the structural responses (storey shear forces and storey displacements) obtained by the equivalent earthquake load method were the largest,and the structural responses obtained by the linear time history method were the smallest.