Beton dolgulu çelik tüp kompozit kolonlu yüksek katlı yapıların sosyal örümcek optimizasyonu algoritması ile optimum boyutlandırılması
Optimum design of tall buildings with concrete filled steel tube composite column by using algorithm of social spider optimization
  1. Tez No: 518011
  2. Yazar: AHMED PAKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tez çalışmasında beton dolgulu çelik tüp kompozit kolonlu yüksek yapılar için optimum tasarımlar elde eden programlar geliştirmesi, literatüre özgün ve yenilikçi çalışmalar sunulması, optimizasyon işleminin kompozit yapıların tasarımında kullanımına teşvik edilmesi ve yüksek katlı yapılarda kompozit kolon kullanılmasının çelik yapılara göre sağladığı maliyet avantajının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda beton dolgulu çelik tüp kompozit kolonlu yüksek katlı yapıların maliyet açısından en avantajlı hale getirmek için algoritmalar geliştirilmiştir. Bu algoritmalar ile yapı optimizasyonunda başarı ile uygulanmış ve etkinliği kanıtlanmış meta-sezgisel yöntemlerden olan sosyal örümcek optimizasyonu (SÖO) algoritması kullanılmıştır. Tasarım değişkenlerinin çelik ve kompozit kesitler olarak belirlendiği tez çalışmasında iki farklı formda her biri 5 farklı kata sahip olmak üzere toplam 10 tasarım örneği 3 boyutlu olarak modellenmiştir. Tasarım örnekleri, Fortran programlama dilinde kodlanan sosyal örümcek ağı optimizasyonu algoritması ile optimum olarak boyutlandırılmıştır. Bu çalışma kapsamında sosyal örümcek optimizasyonu algoritmasınn beton dolgulu çelik tüp kompozit kolonlu yüksek yapılar için optimum tasarımlar elde etmekte başarı sağladığı ve kolonların kompozit olarak tasarlanmasının farklı yükseklikteki yapıların her birinde yapı maliyetini düşürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aims of this thesis are to develop programs to obtain optimum designs for tall buildings with concrete filled steel tube composite columns, to provide literature with specific and innovative works, to encourage the usage of optimization process in designing composite structures, and to investigate the cost advantage of using composite columns compared to steel structures in tall buildings. For this purpose, algorithms have been developed to make the tall buildings with concrete filled steel tube composite columns the most profitable in terms of cost. With these algorithms, the social spider optimization (SSO) algorithm, which is a meta-heuristic method that has been successfully applied in structure optimization and proven to be effective, has been used. In the thesis study, where the design variables are determined as steel and composite sections, 10 design samples with 2 different forms each having 5 distinct stories have been developed in 3-dimensions. The design examples are optimally sized by the social spider optimization algorithm coded in the Fortran programming language. In this study, it has been found that the social spider optimization algorithm achieved success in obtaining optimum designs for tall buildings with concrete filled steel tube composite columns and that the composite designing of the columns reduces the construction cost in each of the structures with different heights.