The impact of Türkiye's role as a rising power in Afghanistan peacebuilding process
Türkiye'nin Afganistan barış inşası sürecinde yükselen bir güç olarak rolünün etkisi
  1. Tez No: 761069
  2. Yazar: RUHULLAH AFSHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde, Afganistan barış inşa sürecinde Türkiye'nin yükselen bir güç olarak rolünün etkisini anlamak için derinlemesine bir analiz yapılması amaçlanmıştır. Bununla birlikte çalışmada, Türkiye'nin Afganistan barış inşası sürecine katkısının Afgan kamuoyunun ve bu tezde ele alınan en önemli bölgesel aktörlerin algısını nasıl şekillendirdiği araştırılmaktadır. Çalışmada ayrıca, Türkiye'nin genel insani yardımları ve Afganistan'daki kalkınma projeleri ele alınmaktadır. Bu nedenle çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanıldı ve güvenirliği yüksek bir cevap almak için araştırma temel olarak belge analizine dayandırıldı. Bu araştırma, ilişkinin 20. yüzyıldan beri güçlendiğini göz önünde bulundurarak, Türkiye'nin 9/11 saldırılarından sonra Afganistan'a katılımının Afgan-Türk ilişkilerinde yeni bir döneme işaret ettiğini ortaya koydu. Çalışma, Türkiye'nin Afganistan'a yönelik dış politikasının, Orta Asya ile olan genel angajmanıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bulgular, Türkiye'nin Afganistan'daki barış inşası sürecine önemli katkılar sunduğuna işaret etmektedir. Araştırma bulguları, bölgesel aktörlerin Türkiye'nin Afganistan'a müdahalesinin kendi çıkarları ve stratejileriyle çeliştiği için kendilerini rahat hissetmediklerini de ortaya koydu. Çalışma, hayati bir zamanda insani yardım, kalkınma, güvenlik, eğitim, altyapı, sağlık sektörü ve diğer yardımları içeren kapsamlı yaklaşımın Afganistan barış inşa sürecinin kaderini benzeri görülmemiş bir şekilde etkilediğini savunuyor. Öte yandan çalışma, Türkiye'nin Afgan toplumunun iyileşmesi için gerekli tüm sektörleri geniş ölçüde kapsayan kapsamlı yaklaşımının, uluslararası alanda Türkiye'ye prestij ve iyi niyet kazandırdığını ortaya çıkardı. Sonuç olarak çalışma, Türkiye'nin yükselen bir güç olarak Afganistan'a müdahil olmasının olumlu bir etkisi olduğunu savunuyor. Ayrıca çalışma, Türkiye'nin Afganistan'daki barış inşa sürecindeki rolü ve yükselen bir güç olma potansiyeli üzerindeki etkisi hakkında daha fazla araştırmanın önünü açacak bazı önemli bulguları ortaya koyabilmiştir. Bu tez, Türkiye'nin Afganistan'da barışın inşası sürecindeki rolünün bir icmal niteliğindedir. Bulgular, Türkiye'nin Afganistan'daki barışı inşa etme rolünün nasıl bir rol model haline geldiğine dair bir anlayış geliştirmeye de hizmet edebilir. Buna ilave olarak bulgular, Türkiye'nin barış inşası modelinin diğer aktörlerle karşılaştırmasına da olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to make an in-depth analysis to understand the impact of Türkiye's role as a rising power in Afghanistan peacebuilding process. More so, the study investigates how Türkiye's contribution to Afghanistan peacebuilding process has shaped the perception of the Afghan public and the most significant regional actors addressed in this thesis. In addition, the dissertation aimed to study Türkiye's overall humanitarian aid, and development projects in Afghanistan. Hence, the study utilized qualitative method and fundamentally relied on document analysis in order to get a plausible answer. The study found that Türkiye's involvement in Afghanistan after the 9/11 attacks marked a new era of Afghan-Turkish relations. Taking into account that the relationship has been growing in strength since the 20th century. The study demonstrates that Türkiye's foreign policy toward Afghanistan is inextricably linked to its overall engagement with Central Asia. The findings show that Türkiye has contributed remarkably to the peacebuilding process in Afghanistan. The study findings also revealed that regional actors are not feeling comfortable with Türkiye's involvement in Afghanistan because it contradicts their interests and strategies. The study argues that the comprehensive approach that included humanitarian, development, security, education, infrastructure, health sector, and other assistance at a vital time unprecedentedly impacted the fate of Afghanistan peacebuilding process. On the other hand, the study discovered that Türkiye's comprehensive approach which has widely covered all sectors necessary for the recovery of Afghan society has earned Türkiye prestige and goodwill in the international stage. As a result, the study argues that Türkiye's involvement in Afghanistan as a rising power has had a positive impact. Furthermore, the study was able to expose some crucial findings that will further pave the way for further research on Türkiye's role as a rising power in Afghanistan peacebuilding process. This dissertation serves as a synopsis of Türkiye's role in peacebuilding process in Afghanistan. The findings may also serve to develop an understanding regarding how Türkiye's peacebuilding role in Afghanistan become a role model. The findings may also be helpful in comparing Türkiye's peacebuilding model to other actors.