Endüstriyel bir yarı otojen öğütme devresinin performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of an industrial SAG mill grinding circuit
  1. Tez No: 761093
  2. Yazar: ZAFER DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET LEVENT ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, endüstriyel yarı otojen öğütme devresinden alınan numuneler ile performans değerlendirme çalışması gerçekleştirilmiştir. Öğütme devresinde yarı otojen değirmen ve bilyalı değirmen ile kapalı devre çalışan olmak üzere iki farklı hidrosiklon grubu bulunmaktadır. Tesisten alınan numuneler %katı ve elek analizleri sonrası madde denkliği çalışması gerçekleştirilmiştir. Alınan numuneler ile cevherin öğütülebilirlik parametrelerini belirlemek üzere ağırlık düşürme, aşınma ve Bond testi gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen ağırlık düşürme ve aşınma sonucunda testi A, b ve ta parametreleri sırasıyla 63.26, 1.33, 0.44 olarak bulunmuştur. Bond iş indeksi değeri ise 13.77 kWs/t olarak hesaplanmıştır. Birinci hidrosiklon gurubunda kaçak malzeme miktarı %62 olarak hesaplanırken, bilyalı değirmen ile kapalı devre çalışan hidrosiklon grubunda ise bu değer %30 olarak hesaplanmıştır. Yarı otojen değirmende bulunan kapasite artışı için yeterli marj ve bilyalı değirmen devreden yükünün artırılması ile tüm devrenin kapasitesinin artırabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, a performance evaluation was carried out with the samples obtained from the industrial semi-autogenous grinding circuit. There are two different hydrocyclones groups in the grinding circuit operating with semi-autogenous mill and ball mill as closed circuit. The samples taken from the grinding circuit were analyzed in terms of solid percentage (%) and particle size distribution as well as for the mass balance studies. In order to determine the grindability parameters of the studied samples, drop weight, abrasion and Bond tests were conducted. As a result of weight reduction and wear test, A, b and ta parameters were found to be 63.26, 1.33, 0.44, respectively. Bond work index value was calculated as 13.77 kWh/t. While the amount of bypass material was calculated as 62% in the first hydrocyclones group, this value was calculated as 30% in the hydrocyclones group operating in a closed circuit with a ball mill. It has been determined that the capacity of the entire circuit can be increased by increasing the ball mill rotating load and sufficient margin for the capacity increase in the semi-autogenous mill.