Aile sağlığı merkezine başvuran hastalarda bozulmuş açlık glukozunun lipid profili ile ilişkisi
The relationship of impaired fasting glucose with lipid profile in patients admitted to family health center
  1. Tez No: 761122
  2. Yazar: HAKAN DİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU, DR. ÖZLEM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Prediyabet, diyabet oluşumu açısından bir risk faktörüdür ve prediyabetik döneminde bile kardiyovasküler komplikasyonlar oluşabileceği bildirilmektedir. Kardiyovasküler hastalık ve buna bağlı mortalite riski açısından normal glukozlu kişilere göre prediyabetik kişiler yüksek riske sahiptirler. Çalışmamızda diyabetin erken dönemi olan Bozulmuş Açlık Glukozu döneminde kan glukoz ve lipid metabolizmasının nasıl etkilendiğini, birbiriyle ilişkisini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2019-2020 tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı Bahçelievler 5 No'lu Aile Sağlığı merkezi polkliniğine başvuran diabet ve lipit tedavisi almamış, diabet tanısı konmamış ve yaşları 18-88 arasında değişmekte olan toplam 802 kişi dahil edilmiştir. Hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi; açlık kan şekeri (AKŞ), Total Kolesterol (TK), Trigliserid (TG), yüksek yoğunluklu lipoprotein kolestrol (HDL-K), düşük yoğunluklu lipoprotein kolestrol (LDL-K) değerlerine bakıldı. AKŞ 100mg/dl-125mg/dl olup lipit profili ölçülmüş 402 hasta ile kontrol grubu olarak glukoz değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Prediabetes is a risk factor for diabetes and cardiovascular complications have been reported to occur even in the prediabetic period. In terms of cardiovascular disease and related mortality risk, prediabetic people have a higher risk than people with normal glucose. In our study, we aimed to show how blood glucose and lipid metabolism are affected and related to each other during the Impaired Fasting Glucose, which is the early period of diabetes. Materials and Methods: Between 2019 and 2020, a total of 802 people who applied to the Ministry of Health Bahçelievler Family Health Center Polyclinic No. 5 of the Republic of Turkey who did not receive diabetes and lipid treatment, who were not diagnosed with diabetes and whose ages ranged from 18 to 88 were included in the study. The patients' files were retrospectively analyzed; fasting blood glucose , Total Cholesterol (TC), Triglyceride (TG), HDL-C, LDL-C values were examined. 402 patients with a lipid profile of 100mg/dl-125mg/dl and 400 patients with glucose levels of