Meme kanseri tedavisi görmüş kadınların psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlıklarına kapsamlı bir bakış: Olumsuz beden tutumu, umutsuzluk ve ailedeki koruyucu etkenlerin rolü
A comprehensive look at the psychological well-being and resilience of women treated for breast cancer: The role of negative body attitude, hopelessness, and protective factors in the family
  1. Tez No: 761121
  2. Yazar: GİZEM ŞEREF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRULLAH OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı meme kanseri geçirmiş kadınların psikolojik iyi oluş, psikolojik sağlamlık, umutsuzluk düzeyleri, ailelerindeki koruyucu etkenler ve beden tutumları arasındaki ilişkileri belirlemektir. Bu kapsamda araştırmada 30 ile 69 yaş aralığında, aktif kanser tedavi süreci sona ermiş ve doktorları tarafından bedenlerinde kansere ilişkin bulgu kalmadığı kararı alınmış 144 kadın yer almıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Beden Tutum Testi (BTT), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CD- RISC), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) ve Ailedeki Koruyucu Etkenler Ölçeği (AKE) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı ile yapılmış ve araştırma hipotezlerini test etmek için Bağımsız Gruplar t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between psychological well-being, psychological resilience, hopelessness levels, family protective factors and body attitudes of women who have had breast cancer. For this purpose, 144 women aged between 30 and 69 years, whose active cancer treatment has ended and who have been decided by their doctors that there is no evidence of cancer in their bodies, were included in the study. Personal Information Form, Body Attitude Test (BAT), Beck Hopelessness Scale (BHS), Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC), Psychological Well-Being Scale (PWB) and Inventory of Family Protective Factors (IFPF) were used to collect research data. Data were analyzed with the SPSS package program. Independent Groups t-Test, One-Way Analysis of Variance and Pearson Correlation Analysis were applied to test the research hypotheses.