Santral seröz koryoretinopatili hastalarda retinanın eksternal limitan membran, elipsoid zon ve retina pigment epiteli tabakalarının reflektivitelerinin ve kesitsel OKT'de görüntülenen subretinal sıvı alanının kantitatif olarak in-vivo değerlendirilmesi
Evaluation of external limiting membrane, ellipsoid zone and retina pigment epithelium reflectivity and subretinal fluid area seen on CROSS-sectional oct quantitatively in-vivo in patients with central serous chorioretinopathy
  1. Tez No: 761133
  2. Yazar: EKİN ECE OŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, Santral Seröz Koryoretinopatili (SSKR) hastalarda kesitsel optik koherans tomografi (OKT) görüntüleri üzerinden ImageJ yazılımı kullanılarak dış retinanın Eksternal Limitan Membran (ELM), Elipsoid Zon (EZ) ve Retina Pigment Epiteli (RPE) tabakalarının mutlak ve rölatif reflektivitelerinin ölçülerek sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve subretinal sıvı (SRS) alanının ölçülerek dış retina ve subretinal sıvı parametreleri arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma için etik kurul izni Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi S.B.Ü. Klinik Araştırma Etik Kurulu Başkanlığı'ndan alındı. Çalışmaya Temmuz – Kasım 2022 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz hastalıkları Kliniği Retina Polikliniği'ne başvuran ve Santral Seröz Koryoretinopati (SSKR) tanısı konulan 33 hastanın 33 gözü dahil edildi. En iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), semptom süresi, Pigment Epitel Dekolmanı (PED) varlığı değerlendirilerek kaydedildi. Kesitsel OKT'de ImageJ yazılımı kullanılarak SRS yüksekliği, taban genişliği ve alanı ölçüldü. ELM, EZ ve RPE tabakalarının mutlak reflektiviteleri (mELM, mEZ ve mRPE) 500 mikron aralıkla farklı 3 noktada ölçüldü [nazal (n), santral (s) ve temporal (t)] ve ortalamaları hesaplandı. Değerlendirilen parametreler yaş grubu benzer 33 sağlıklı kontrolün ELM, EZ ve RPE mutlak reflektiviteleri ile karşılaştırıldı. Bununla birlikte EZ ve ELM tabakalarının mutlak reflektivitesi RPE tabakasındaki reflektiviteye bölünerek ve 100 ile çarpılarak rölatif EZ (RelEZ) ve ELM (RelELM) reflektiviteleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 21'i (%63,6) erkek, 12'si (%36,4) kadındı. SSKR grubunda yaş 26-66 arasında değişmekteydi, ortalama yaş 45,5±11,5 idi. Kontrol grubunda 19 erkek (%57,6), 14 kadın (%42,4) bulunmaktaydı. Yaş 21 – 62 arasında değişmekte, ortalama yaş 44,3±11,7 (21-62) idi. Hasta grubunda akut ve kronik SSKR'ler kendi aralarında yaş, görme keskinliği ve semptom süresi açısından karşılaştırıldı. Akut hasta grubunda ortalama yaş 41,0±9,6, ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) logMAR 0,30±0,22, semptom süresi 1,3±0,8 aydı. Kronik hasta grubunda ortalama yaş 52,3±11,1, ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) logMAR 0,33±0,28, semptom süresi 17,8±7,6 aydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the absolute and relative reflectivities of External Limiting Membrane (ELM), Ellipsoid Zone (EZ) and Retinal Pigment Epithelium (RPE) layers of the retina on cross-sectional optical coherence tomographt (OCT) images of patients with central serous chorioretinopathy (CSCR) using ImageJ software and compare the results with healthy individuals, as well as to measure the surface area of the subretinal fluid (SRF) and determine the relationship between the outer retinal and subretinal fluid parameters. Material and Method: Ethics committee approval was obtained from Haseki Training and Research Hospital, University of Health Sciences, Clinical Research Ethics Committee. 33 eyes of 33 patients diagnosed with central serous chorioretinopathy in the Retina Outpatient Clinic of Haseki Training and Research Hospital between July 2022 and November 2022 were included in the study. All patients were evaluated by means of best corrected visual acuity (BCVA), duration of symptoms, presence of pigment epithelial detachment (PED) and the data was recorded. Using ImageJ software on cross-sectional OCT images, subretinal fluid height, base width and area were measured. Absolute reflectivity values for ELM, EZ and RPE were measured at three different points 500 microns apart from each other [nasal (n), central (s) and temporal (t)] and the mean values for each were calculated. Evaluated parameters were compared with the absolute reflectivity values of ELM, EZ and RPE of 33 age-matched healthy controls. In addition, the relative reflectivity of EZ (RelEZ) and ELM (RelELM) were calculated by dividing the absolute reflectivity of the ELM and EZ layers by the RPE reflectivity and multiplying the result with 100. Results: Of the patients included in the study, 21 (63,6%) were male and 12 (36,4%) were female in the CSCR group. The age ranged from 26 to 66 years in the CSCR group, with a mean age of 45,5±11,5. Control group consisted of 19 males (57,6%) and 14 females (42,4%). The age ranged from 21 to 62 years, with a mean age of 44,3±11,7. In the CSCR group, acute and chronic CSCRs were compared among themselves in terms of age, BCVA and duration of symptoms. In the acute patient group, mean age was 41,0±9,6, mean BCVA (logMAR) was 0,30 ±0,22, mean duration of symptoms was found to be 1,3 ±0,8 months. In the chronic patient group mean age was 52,3±11,1, mean BCVA (logMAR) was 0,33 ±0,28, mean duration of symptoms was found to be 17,8 ±7,6 months.