'Konut ve yaşantı' Batıkent örneği
- Tez No: 76117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
“KONUT VE YAŞANTI”BATIKENT ÖRNEĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Muharrem GÜNDÜZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Ülkemizde nüfus artışı ve kırdan kente göç sonucu özellikle büyük kentlerde oluşan konut açığı standart ve esnek olmayan konut tasarımları ile çözülmeye çalışılmaktadır. Bu konutlarda yaşayan aileler ise gelenek ve yaşam biçimleri ne uygun hale getirmek için konutlarda değişiklikler yapmaktadırlar. Bu araştırmada, kullanım sürecinde, konutta özgün tasarımda yapılan değişiklikler araştırılmıştır, örnek alan olarak Ankara Batıkent yerleşkesi seçilmiştir. Bu alanda dört kooperatifte yer alan seksen aile ile anket ve yerinde gözlem metodu ile konutta yapılan değişikler saptanmış ve değerlendirmeye çalışılmıştır. Bilim Kodu : 6010100 Anahtar Kelimeler : Konut, Ankara ve konut, Batıkent Projesi, Batıkent ve konut, konutta değişim Sayfa Adedi : 214 Tez Yöneticisi : A. Zeynep ONUR
Özet (Çeviri)
II "HOUSING AND LIFE* A CASE STUDY IN BATHCENT (M.Sc. Thesis) Muharrem GÜNDÜZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT Migration from country to cities causes a demand for housing especially in big cities in our country. This demand for housing is trying to be solved by standart and in flexible housing designs. The families who live in this houses makes changes from original design according to their traditions and life styles. This study analyses the changes in houses in the process of use. To determine these changes in houses, Ankara Batikent settlement is choosen. The method of questionnaire and observetion on site has made with eighty families in four cooperatives in Batikent settlement and the changes which has been made in original design tried to evalmate. Science Code : 6010100 Keywords : Housing, Ankara and housing, Batikent settlement, Batikent and housing, housing and changes Page Number : 214 Adviser : A. Zeynep ONUR