İlköğretim kurumlarında kolektif öğretmen yeterliği ile etkili okul arasındaki ilişki
The relationship between collective teacher efficacy and effective school in primary education institutions
- Tez No: 761174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim kurumlarında kolektif öğretmen yeterliği ile etkili okul arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel taramadır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında İzmir ili Torbalı ilçesinde görevli 1352 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini oranlı küme örnekleme yöntemiyle belirlenen 313 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin kolektif öğretmen yeterliği algılarını saptamak amacıyla Tschannen-Moran ve Barr (2004)'ın geliştirdiği, Erdoğan ve Dönmez (2015)'in Türkçeye uyarladığı“Kolektif Öğretmen Yeterliği Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin etkili okul algılarını saptamak için Hoy (2009)'un geliştirdiği, Yıldırım ve Ada (2018)'nın Türkçeye uyarladığı“Algılanan Okul Etkililiği Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre öğretmenlerin kolektif öğretmen yeterliği ve etkili okul algıları yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin kolektif öğretmen yeterliği algılarının cinsiyetlerine göre farklılaşmadığı; mesleki kıdem, okuldaki kıdem, okul kademesi ve branş değişkenlerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin etkili okula yönelik algılarının cinsiyet ve branş değişkenlerine göre farklılaşmadığı; mesleki kıdem, okuldaki kıdem ve okul kademesi değişkenlerine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin kolektif öğretmen yeterliği algıları ile etkili okul algıları arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde ilişki saptanmıştır. Ayrıca, kolektif öğretmen yeterliğinin etkili okulun anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between collective teacher efficacy and effective school in primary education institutions. The model of research is correlational survey of quantitative research methods. Population of this research consist of 1352 teachers who work in İzmir province, Torbalı district in 2021-2022 academic year. The sample of this research consist of 313 teacher who were determined by proportional cluster sampling method. To determine teachers' collective teacher efficacy perceptions,“Collective Teacher Efficacy Scale”devoloped by Tschannen-Moran and Barr (2004) and adapted into Turkish by Erdoğan and Dönmez (2015) was used. To determine teachers' effective school perceptions,“School Effectiveness Index”developed by Hoy (2009) and adapted into Turkish by Yıldırım and Ada (2018) was used. According to results; it was found that the perception of teachers' collective teacher efficacy perceptions was at high level. Teachers' perceptions of collective teacher efficacy did not differ according to the gender variable; It has been determined that there were differences according to the variables of professional seniority, seniority at school, school level and branch. Teachers' perceptions of effective school did not differ according to gender and branch variables; it has been concluded that there were differences according to the variables of professional seniority, seniority at school and school level. As a result of the research, a positive and high level relationship was determined between teachers' collective teacher efficacy perceptions and their perceptions of effective school. In addition, the results showed that collective teacher efficacy was a significant predictor of effective school.