Özel eğitim müzik derslerine yönelik öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Opinions of music teachers working in special education schools about music lessons in special education
- Tez No: 761173
- Danışmanlar: PROF. DR. DAMLA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmanın amacı, özel eğitim okullarında görev yapan müzik öğretmenlerinin özel eğitim müzik dersine yönelik görüşlerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda II. Kademe özel eğitim okullarında ve ortaokul düzeyinde özel eğitim sınıfı bulunan okullarda görev yapan müzik öğretmenlerinin; özel eğitim müzik ders programına, özel eğitim müzik ders kitabına, özel eğitim müzik ders saatine, görev yaptıkları okulun fiziki şartlarına, görev yaptıkları okulda bulunan müzik dersliğine, müzik derslerini işledikleri sınıfta bulunan araç ve gereçlere, almış oldukları lisans eğitimleri ile hizmetiçi eğitim seminerlerine, özel eğitim öğretmenlerine, eğitim verdikleri öğrencilere yönelik ve bunların dışında varsa başka görüşleri belirlenmiştir. Araştırma tarama modelinde, betimsel nitelikte nitel bir alan araştırmasıdır. Araştırmanın verileri uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Samsun ilinde 2019-2020 eğitim öğretim yılında rastlamsal yöntemle belirlenen Muzaffer Tahmaz, Canik, Çarşamba Belediyesi, Altınkum, Bafra, Fahriye Kemal Kızılot olmak üzere altı II. Kademe özel eğitim okulunda; 50. Yıl, Samsun Canik Fatih, Ertuğrulgazi, Şehit Mete Yahşi Mehmetçik olmak üzere beş özel eğitim sınıfı bulunan ortaokulda görev yapan 11 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sonuçları doğrultusunda çalışma grubundaki öğretmenlerin; özel eğitim müzik ders programını yeterli gördüğü, özel eğitim müzik ders kitabını yetersiz gördüğü, özel eğitim müzik ders saatini yetesiz gördüğü, görev yaptıkları okulun fiziki şartlarını yetersiz gördüğü, görev yaptıkları okulda bulunan müzik dersliğini yetersiz gördüğü, müzik derslerini işledikleri sınıfta bulunan araç ve gereçleri yetersiz gördüğü, almış oldukları lisans eğitimleri ile hizmetiçi eğitim seminerlerini yetersiz gördüğü, özel eğitim öğretmenlerinden kaynaklan sorun yaşamadıkları, eğitim verdikleri öğrencilerden kaynaklanan sorunlar yaşadıkları ve bunların dışında başka görüşleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the opinions of music teachers working in special education schools about special education music lesson. For this purpose, II. Tier at the middle school level special education schools and music teachers who work in special education classes in the school; the music curriculum special education, special education, music lesson book, special education, music lessons, task the physical conditions of their school work, music lessons music classroom classroom tools and equipment in the school committed to the education they have received in-service training seminars, special education teachers and for the students they teach, if you have any other opinions out of them was determined. In the research screening model, it is a qualitative field research with a descriptive nature. The data of the research were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher by taking expert opinions. The study group of the research was determined by random method in the 2019-2020 academic year in Samsun province, Muzaffer Tahmaz, Canik, Çarşamba Municipality, Altinkum, Bafra, Fahriye Kemal Kızılot, including in six second-tier special education schools; 50. In the year, there are 11 music teachers working at the secondary school, which has five special education classes: Samsun Canik Fatih, Ertuğrulgazi, Şehit Mete Yahşi Mehmetçik. According to the results of research in the Study Group teachers; special education, music lesson program deems sufficient, special education, music lesson book deems inadequate, special education, music class hours yetesiz saw their task deems inadequate physical conditions of schools, employed in the schools they were deemed insufficient in the music classroom, music lessons in the classroom that committed deems inadequate tools and equipment, with the education they have received inservice training seminars deems it insufficient, special education teachers resources from not problems, and the problems of the students they teach are also other opinions besides these it has been found that they experienced.