Evaluation of an existing industrial building retrofitted with fluid viscous and viscoelastic dampers under no-pulse and pulse-like base excitations
Akışkan viskoz ve viskoelastik sönümleyiciler ile güçlendirilmiş mevcut endüstriyel binanın puls etkisine sahip olan ve olmayan deprem yer hareketleri altında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 761193
  2. Yazar: MUHAMMET ARİF UÇKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Malatya Yeşilyurt'ta bulunan mevcut bir endüstriyel binanın performans iyileştirmesi için pasif kontrol cihazları güçlendirme metodolojisi olarak benimsenmiştir. Metodolojinin etkinliği, sonlu eleman programı SAP2000 kullanılarak analitik model aracılığıyla araştırılmıştır. Yapı 1989 yılında inşa edilmiş olup yapının statik raporuna ulaşılamamaktadır. Bu nedenle zemin sınıfının yanı sıra gerekli boyut uzunlukları ve malzeme özelliklerinin belirlenmesi için saha araştırmaları yapılmıştır. Şiddetli deprem ve yangına maruz kalan yapı, can güvenliği riski taşıdığından şu anda kullanım dışıdır. Çelik mantolama ve perde duvarların kullanıldığı önceki güçlendirme çalışmaları istenen performans düzeyine ulaşamamıştır. Bu nedenle, yapıyı istenilen performans seviyesine getirmek için yeni bir araç olarak akışkan viskoz ve viskoelastik sönümleyiciler yeni güçlendirme metodu olarak seçilmiştir. İlk olarak yapının performans düzeyi doğrusal olmayan statik analiz yöntemi ile TBDY 2018'e göre belirlenmiş ve yeni bir güçlendirme metodolojisinin gerekliliği ortaya konulmuştur. Daha sonra yapının sonlu eleman modeli, pasif kontrol cihazları uygun şekilde eklenerek güncellenmiştir. Kesitler üzerindeki plastik şekil değiştirme taleplerinin elde edilmesinde zaman tanım alanında doğrusal olmayan hesap yöntemi kullanılmıştır. Yapı, Doğu Anadolu Fayı'na çok yakındır ve bu nedenle, yapının davranışı üzerinde hız pulsu etkisi de gözetilmiştir. Bu amaç doğrultusunda TBDY 2018'e uygun 5 puls etkisine sahip deprem ve 5 puls etkisine sahip olmayan deprem kaydı olmak üzere 10 farklı deprem kaydı seçilmiş ve çıplak çerçeve, akışkan viskoz sönümleyici çerçeve ve viskoelastik çerçeve için ayrı ayrı zaman tanım alanında lineer olmayan hesap yöntemi kullanılarak analizler gerçekleştirilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A retrofitting methodology using passive control devices, was adopted in this study for the performance improvement of an existing industrial building in Malatya, Yeşilyurt. The efficiency of the methodology was investigated through the analytical model developed in SAP2000. The structure was constructed in 1989, and the design report of the structure is unreachable. Therefore, site investigations were carried out to determine the necessary dimensions and material properties as well as soil class. The structure was exposed to severe earthquakes and fire, and hence the industrial building is currently out of use because of possessing risk of life safety. Previous retrofitting studies using steel jacketing and addition of shear walls were not enough to reach the desired level of performance. For this reason, a retrofitting methodology using passive control devices, fluid viscous dampers and viscoelastic dampers, was chosen as an alternative tool for bringing the structure to the desired performance level. Firstly, within the investigation, the performance level of the structure was determined according to TBDY 2018, and the necessity of a new retrofitting methodology was demonstrated. Then, the structure's finite element model (FEM) was updated by adding the passive control devices properly. The Nonlinear Time History Analysis (NLTHA) method was used to obtain the plastic deformation demands on the members. The structure is very close to the East Anatolian Fault, and therefore near-fault effect having velocity pulse characteristics on the response was also considered in the analyses. In line with this purpose, ten different earthquake records, comprised of five no-pulse like records and five pulse-like records, were selected according to TBDY 2018, and NLTHA were conducted for the bare frame, damped with FVD frame, and damped with VE frame separately, and results were evaluated.