Investigation of spectroscopic and electronic properties of some schiff basesderived from 2-hydroxy-3-methoxy-5-nitrobenzaldehyde by DFT method
2-hidroksi-3-metoksi-5-nitrobenzaldehitten kaynaklanan bazı schiff bazlarının spektroskopik ve elektronik özelliklerinin DFT yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 761194
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, MMP ve FMP bileşiklerinin teorik spektroskopik özellikleri incelenmiş ve elde edilen teorik sonuçlar bazı deneysel verilerle mukayese edilmiştir. Bu amaçla, öncelikle çalışılan bileşik DFT metodu, B3LYP fonksiyoneli ve 6-311G++(d,p) temel seti kullanılarak optimize edilmiştir. Elde edilen optimize yapı yardımıyla GIAO metoduna göre H-NMR ve 13C-NMR kimyasal kayma değerleri Gaussian G09(Linux) programı vasıtasıyla gaz fazında hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre teorik verilerin deneysel verilerle uyumlu oldukları görülmüştür. Çalışmanın teorik kısmında ayrıca, aynı metot ve temel set kullanılarak çalışılan bileşiklerin IR frekans değerleri hesaplanarak titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapılmıştır. Son olarak, ilgili bileşiğin, çizgisel olmayan optik özellikleri; tek nokta enerji hesabında polar hesapları yapılarak polarizebiliteleri, hiperpolarizebilite değerleri hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda MMP ve FMP'nin HOMO ve LUMO orbitalleri arasındaki enerji bandı boşlukları 1.34 eV ve 3.64 eV'dir. MMP ve FMP'nin ilk statik hiperpolarizebilite değerleri sırasıyla 29273.7 x10-33 ve 26500.5 x10-33 esu olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the theoretical spectroscopic properties of MMP and FMP compounds were investigated and the obtained theoretical results were compared with some experimental values. For this purpose, firstly, MMP and FMP compouns were optimized by DFT method using the B3LYP functional and the 6-311G++(d,p) basis set. With the help of the optimized structure obtained, the chemical shift values of H- NMR and 13C-NMR were calculated in the gas phase by the Gaussian G09 (Linux) and Gauss View 5.0 programs according to the GIAO method. According to the results obtained, it was seen that the theoretical values were compatible with the experimental values. In the theoretical part of the study, the IR frequency values of the studied compounds were calculated using the same method and basis set, and vibration frequencies were marked. Finally, the nonlinear optical properties of the compounds of interest; Polarizability and hyperpolarizability values were calculated by making polar calculations in the single point energy calculation. As a result of the calculations, the energy band gaps between the HOMO and LUMO orbitals of MMP and FMP are 1.34 eV and 3.64 eV. First static hyperpolarizability of MMP and FMP were found as 29273.7 x10-33 and 26500.5 x10-33 esu, repectively.