Yüksek kristalizasyon sıcaklığına sahip iri hacimli metalik cam sistemlerinin sentezlenmesi
Synthesis of bulk metallic glass systems with high crystallization temperature
- Tez No: 761199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN HİTİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Metalik cam alaşımları sahip oldukları üstün mekanik özelliklerini kristallenme sıcaklıklarına kadar korurlar. Yüksek sıcaklık uygulamalarında, yüksek mekanik dayanıma sahip malzemelerin gereksinimi yüksek kristallenme sıcaklığına sahip iri hacimli metalik camların önemini arttırmaktadır. Yüksek kristallenme sıcaklıklarına sahip metalik camların üretimi için ergime sıcaklıkları yüksek olan refrakter elementlerin alaşımın bünyesinde bulunması gerekmektedir. Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde yüksek kristallenme sıcaklıklarına ve yüksek sertlik değerlerine sahip çok sayıda metalik cam alaşımlarının geliştirilmiş olduğu görülür. Ancak bu alaşımların kristallenme sıcaklıklarının yanı sıra likidus sıcaklıkları da yüksektir, bu yüzden de camlaşma kabiliyetleri oldukça düşüktür. Düşük camlaşma kabiliyetleri bu alaşımların kullanımını oldukça kısıtlamaktadır. Ayrıca söz konusu alaşımlar içerdikleri Ru, Os, Rh, Ir ve Re gibi elementlerden dolayı oldukça yüksek maliyetli olmaktadırlar. Bu tez çalışmasının amacı nispeten daha düşük maliyetli, yüksek kristalizasyon sıcaklığına ve yüksek camlaşma kabiliyetine sahip iri hacimli metalik cam alaşımlarının geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Metallic glass alloys retain their superior mechanical properties up to their crystallization temperatures. In high temperature applications, the need for materials with high mechanical strength increases the importance of bulk metallic glasses with high crystallization temperature. For the production of metallic glasses with high crystallization temperatures, refractory elements with high melting temperatures must be present in the alloy. When the studies in the literature are examined, it is seen that many metallic glass alloys with high crystallization temperatures and high hardness values have been developed. However, these alloys have high liquidus temperatures as well as crystallization temperatures, so their glass forming abilities are quite low. Their low glass forming abilities greatly restrict the use of these alloys. In addition, these alloys are very costly due to the elements they contain such as Ru, Os, Rh, Ir and Re. The objective of this thesis is to develop bulk metallic glass alloys with relatively low cost, high crystallization temperature and high glass forming ability.