Bir halk eğitim merkezine gelen bireylere uygulanan ruh sağlığı ilk yardımı eğitiminin ruhsal hastalığa yönelik inançlara ve ruh sağlığı okuryazarlığına etkisi
The effect of mental HEALTH first aid training given in A publiceducation centre on beliefs about mental illnesses and mentalHEALTH literacy
  1. Tez No: 761216
  2. Yazar: YASEMİN YALÇIN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATI DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, bir Halk Eğitim Merkezi'ne gelen bireylere verilen Ruh Sağlığı İlk Yardımı Eğitimi'nin ruhsal hastalığa yönelik inançlara ve ruh sağlığı okuryazarlığına etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test desenli kontrol gruplu müdahale araştırması olarak yürütülmüştür. Çalışma, Mayıs 2021-Temmuz 2021 tarihleri arasında Mersin İli Toroslar Halk Eğitim Merkezi ve Yenişehir Halk Eğitim Merkezi'ne gelen ve çalışmanın kriterlerine uyan, müdahale grubu (n=27) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere, toplam 57 kursa kayıtlı birey ile yapılmıştır. Müdahale grubuna haftada bir gün, ortalama 90 dakika süren, toplam altı oturumdan oluşan Ruh Sağlığı İlk Yardımı Eğitimi programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna (n=30), ön test uygulandıktan sonra herhangi bir müdahalede bulunulmamış, son test uygulandıktan sonra bireylere bir saatlik Ruh Sağlığı İlk Yardım Eğitimi'nin Önemi ve Eylem Planı ile ilgili eğitim verilmiştir. Çalışmanın yapılabilmesi için etik komisyondan, kurumdan ve katılımcılardan yazılı izin alınmıştır. Müdahale ve kontrol grubu eğitim öncesi (ön test), eğitim sonrası (son test)“Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği”ve“Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; Ki-kare (χ²), t-testi, Fisher Exact testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon Eşletirilmiş İki Örnek Testi, Spearman korelasyon katsayısı, Cohen d ve Kısmi Eta Kare katsayısı kullanılmış, doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Müdahale grubundaki bireylerin ön test ve son test değerlendirmesinde, ruhsal hastalığa yönelik inanç puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05), ancak Ruh Sağlığı Okuryazarlığı, 'hastalıkları tanıyabilme' ve 'bilgiye nasıl ulaşabileceğine yönelik bilgi' puanlarında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (p0,05).Böylece, bireylere uygulanan Ruh Sağlığı İlk Yardım Eğitimi'nin Ruh Sağlığı Okuryazarlığı, hastalıkları tanıyabilme ve bilgiye nasıl ulaşabileceğine yönelik bilgiyi arttırdığı bulunmuştur. Ruh Sağlığı İlk Yardım Eğitimi'nin toplumdaki bireyler üzerine bu olumlu etkileri göz önüne alındığında, Halk Eğitim Merkezleri'nde uygulanması ve yaygınlaştırılması önerilebilir. Bilim Kodu : 1032.7 Anahtar Kelimeler : Ruh sağlığı ilkyardım, Ruh sağlığı okuryazarlığı, Ruh sağlığı hemşireliği Sayfa Adedi : 124 Danışman : Prof. Dr. Satı DEMİR
Özet (Çeviri)
This study was conducted as intervention research with a pretest-posttest design and a control group to investigate the effect of Mental Health First Aid Training given to individuals attending a Public Education Centre on beliefs about mental illness and mental health literacy. It was conducted between May 2021 and July 2021 with 57 trainees enrolled in Toroslar Public Education Centre and Yenişehir Public Education Centre in Mersin, who met the inclusion criteria of the study and were assigned to the intervention group (n=27) and control group (n=30). The Mental Health First Aid Training program was applied to the intervention group once a week, lasting 90 minutes on average, with six sessions. In the control group (n=30), no intervention was made after the pre-test was applied, and after the post-test, the participants were given a one-hour training on the Importance of Mental Health First Aid Training and Action Plan. Written permission was obtained from the ethics commission, the institution, and the participants for the study. The intervention and control groups were evaluated before (pre-test) and after (post-test) the training with the“Beliefs towards Mental Illness Scale”and the“Mental Health Literacy Scale”. Chi-square (χ²), t-test, Fisher Exact test, Mann Whitney U test, Wilcoxon Paired Two Sample Test, Spearman correlation coefficient, Cohen's d, and Partial Eta Square coefficient were used to evaluate the data, and linear regression analyses were performed. No significant difference was found between the pre-test and post-test scores on the Beliefs towards Mental Illness Scale in the intervention group (p>0.05), but a significant difference was found in Mental Health Literacy, 'ability to recognize disorders' and 'knowledge of how to seek mental health information scores (p0.05). Thus, it was concluded that the Mental Health First Aid Training given to individuals increased the ability to recognize disorders and knowledge of how to seek mental health information. Considering the favorable effects of Mental Health First Aid Training on individuals, it can be recommended to be implemented and disseminated in Public Education Centres. Science Code : 1301 Key Words : Mental health first aid, Mental health literacy, Mental health nursing Page Number : 124 Supervisor : Prof. Dr. Satı DEMİR