A longitudinal analysis of csr disclosure for bist companies: a text mining approach
BİST şirketleri için KSS açıklamalarının uzunlamasına analizi: Bir metin madenciliği yaklaşımı
  1. Tez No: 761246
  2. Yazar: ÖYKÜ AĞKOÇ AYRADİLLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KOCABIYIKOĞLU, YRD. DOÇ. DR. CELİLE ITIR GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Yönetim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Analitiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çevre sorunlarının günlük yasamda daha belirgin hale gelmesiyle birlikte sirketler, finansal çıkarlarına ek olarak toplum üzerindeki etkileriyle de ilgili olan, diger bir deyisle Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) faaliyetleri olarak bilinen faaliyetlerini giderek daha fazla raporlamaya basladılar. Isletme ve yönetim literatüründe, KSS raporlaması özellikle önemli bir arastırma konusu ve KSS davranısını anlamak için büyük bir kaynak haline geldi. Son on yılda, KSS raporlamasını analiz etmeye yönelik genis ilgiye ragmen, pek çok arastırmanın içerik analizi yöntemiyle yapılması sebebiyle bu alandaki analiz yöntemleri sınırlı kalmaktadır. Bu tezde, 2007- 2020 yılları arasında BIST sirketlerinin yıllık faaliyet raporlarını incelemek için yeni bir yöntem olan bir metin madenciligi yaklasımını izledik. Ilk olarak yıllık faaliyet raporlarından anahtar kelimeler çıkararak bir ESG sözlügü hazırladık ve her rapor için toplam çevre, sosyal ve kurumsal yönetisim puanlarını hesapladık. Birincil sonuçlar, kurumsal yönetisim ile ilgili bilgilerin tüm ESG kategorileri arasında en yüksek görünürlüge sahip oldugunu ve çevre görünürlügünün yukarı yönlü bir artıs egiliminde oldugunu gösterdi. Ikincil bir görev olarak, tüm raporları ESG görünürlüklerine göre gruplamak için k-medoids ve hiyerarsik kümeleme olmak üzere iki farklı kümeleme algoritması kullandık. Analizimiz, 3 farklı rapor grubu tespit etti ve 2020'de çevre puanları yüksek olan grubun payının önemli ölçüde arttıgını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
With environmental problems being more salient in daily life, corporations increasingly started to report activities they undertake that do not solely entail financial interest but are mostly related to their impact on the society, otherwise known as their Corporate Social Responsibility (CSR) activities. In the business and management literature, CSR reporting has particularly become a major research interest and a great source for understanding CSR behavior. Despite the wide interest in analyzing CSR reporting in the last decades, the range of methods for analysis remain narrow, mainly dominated by the widely used content analysis method. In this thesis, we followed a novel text mining approach to examine the annual reports of BIST companies from 2007 to 2020. For this purpose, we firstly prepared an ESG dictionary to extract keywords from the annual reports and assigned aggregate environment, social and governance scores to each report. Descriptive results for all data showed that governance related information has the highest salience among all ESG categories while environment salience has an upward trend. As a secondary task, we employed two different clustering algorithms, k-medoids and hierarchical (agglomerative) clustering, to group all reports based on their ESG salience. Our analysis revealed 3 distinct groups of reports and showed that the share of the group with high environment scores have increased significantly in 2020.