Tarihi ve kültürel oyuncak mirasının tasarlanmasında bir öneri: Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi örneği
A suggestion for designing historical and cultural toy heritage: An example of the Tofash Bursa Anatolian Cars Museum
  1. Tez No: 761263
  2. Yazar: NIGAR YUSUBOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Oyun oynama eylemi her çocuğun hayatında vazgeçilmezdir. Öncelikle oyunu kendi hayal gücüyle kurar ve bu hayalini destekleyecek bir ürüne ihtiyaç duyar. Her oyunu daha eğlenceli ve eğitici hale getiren unsur oyuncaktır. Oyuncak çocuğu hem eğlendirmek hem de eğitmek için kullanılabilen çok önemli bir araçtır. Eski zamanlardan beri tasarlandığı yerin özelliklerini taşır. Ayrıca kültürel ve geleneksel oyuncak tasarımları sayesinde çocuklar bulundukları bölgeye ait özellikleri öğrenerek, yaşadıkları çevreyi tanımaya ve tanımlamaya başlarlar. Bu nedenle günümüzde kültürel oyuncaklar çocukların gelişiminde büyük bir önem taşımaktadır. Kültürel mirasın ürünleştirilip oyuncağa dönüşmesi korunması ve sürdürülmesi açısından önemli bir tasarım metodudur. Nitekim birçok ülkede gelecek kuşaklara geleneksel oyuncaklarla tarihin ve kültürün sürdürülebilirliği sağlanmaktadır. Bu nedenlerle tezde de örnek olarak seçilmiş ülkelerin geleneksel kültürel oyun ve oyuncakları bakımından en önemli örnekleri sıralanmış, özellikleri incelenmiş ve tasarım bakımından değerlendirilmiştir. Bu ülkeler arasında Japonya, Rusya, Danimarka ve Fransa yapımı geleneksel oyuncaklar yer almıştır. Geleneksel oyuncak tasarımıyla öne çıkan ülkeler sıralanırken, Türkiye'de büyük potansiyele rağmen bunun yeterli derecede geliştirilemediği görülmüştür. Bu bağlamda Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri ile yapılan proje kapsamında başarılı bulunan geleneksel oyuncak tasarımları değerlendirilmiştir. Ayrıca bu konuda yapılan özgün bir tasarım örnek olarak sunulmuştur ve endüstriyel tasarım eğitimi konusunda sürdürülebilir bir tasarım metodu olarak denenmiştir.
Özet (Çeviri)
The act of playing games is indispensable in the life of every child. Firstly, he creates the game with his own imagination and needs a product to support his dream. A toy is the element that makes each game more fun and educational. The toy is a very important tool that can be used both to entertain and educate the child. It has the characteristics of the place where it was be designed from the ancient times. In addition, thanks to cultural and traditional toy designs, children begin to recognize and describe the environment they live in by learning the characteristics of the region in which they are located. For this reason, cultural toys have great importance in children's development today. It is an important design method in terms of productizing the cultural heritage and turning it into a toy for it's protecting and maintaining. As a matter of fact, in many countries the sustainability of history and culture is provided to future generations with traditional toys. For these reasons, the dissertation also listed the most important examples of traditional cultural games and toys of individual countries, researched their features and evaluated their design. Among these countries there are the traditional toys of the decade of Japan, Russia, Denmark and France. While the countries distinguished by traditional toys were listed, it was seen that despite the great potential, it could not be sufficiently developed in Turkey. In this regard, the projects of traditional toys were evaluated, which were successful within the framework of the project prepared by the students of the Department of Industrial Product Design of the Faculty of Architecture at Halic University. In addition, an original design on this subject has been presented as an example and has been tried as a sustainable design method in industrial design education.