Endometrium karsinomlarında morfomoleküler korelasyon ve klinikopatolojik analiz
Morphomolecular correlation and clinicopathological analysis in endometrial carcinomas
- Tez No: 761264
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇAĞNUR ULUKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Endometrium kanseri, sosyoekonomik düzeyi yüksek toplumların en sık jinekolojik malignitesi olup nüfusun yaşlanması ve yaygınlaşan obezite nedeniyle insidansı giderek artmaktadır. Tumor Cancer Genomic Atlas Research Network (TCGA), 2013 yılında dizi ve dizileme tabanlı teknolojileri kullanarak endometrium karsinomlarını genomik profillerine göre 4 gruba ayırmış; Leiden/PORTEC ve Vancover/ProMisE gibi araştırma grupları ise moleküler prognostik belirteçlerin yerini tutan daha ucuz biyobelirteçler (MMR protein ve p53 immünohistokimyaları) bularak TCGA sınıflandırmasının klinik uygulanabilirliğini geliştirmeye yardımcı olmuştur. Bunun sonucunda, TCGA prognostik moleküler gruplarını yansıtan dört grup tanımlanmıştır: POLE (Polymerase Epsilon) mutant, MMR (Mismatch Repair)-deficient, p53-abnormal ve NSMP (No Specific Molecular Profile). Ancak, ortaya konulan bu moleküler grupların prognostik değerinin, mevcut histopatolojik prognostik faktörlerle nasıl bütünleştirilmesi gerektiği ya da ESGO/ESTRO/ESP risk klasifikasyonundaki bazı belirsizlikler gibi, hala açıklığa kavuşturulamamış birçok nokta vardır. Bu nedenle biz de yeni çalışmalara son derece ihtiyaç duyulan bu dönemde, kendi serimizdeki endometrium karsinomlarının morfomoleküler korelasyonunu inceleyip klinikopatolojik analizini gerçekleştirmek istedik. Bölümümüzde 2016 ve 2020 yılları arasında endometrium karsinomu tanısı almış, MMR ve p53 immünohistokimyası yapılmış olan 118 hastaya, POLE mutasyon analizi için NGS uygulanmış ve olgular ProMisE sınıflamasına göre 4 subgruba ayrılmıştır. Sonrasında bu grupların histopatolojik ve klinik özellikleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. POLE mutant grupta (n=4, %3,4) olguların tümü endometrioid histolojik tipteydi; tüm olgularda intratümöral ve stromal lenfosit vardı. Olguların %75'inde lenfovasküler aralık invazyonu saptandı. Literatürden farklı olarak bu grubun hastalıksız sağkalımı, NSMP ve MMR-D gruplardan daha kötüydü. MMR-D grup (n=31, %26,3) sıklıkla (%85,7) düşük dereceli (1-2) tümörlerden oluşuyordu (p=0,019).
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is the most common gynecological malignancy in societies with high socioeconomic status, and the incidence of endometrial cancer is increasing due to the aging of the population and increasing obesity. Tumor Cancer Genomic Atlas Research Network (TCGA) classified endometrial carcinomas into 4 groups according to their genomic profiles using array and sequencing-based technologies in 2013. Research groups such as Leiden/PORTEC and Vancover/ProMisE have helped improve the clinical applicability of the TCGA classification by finding cheaper biomarkers (MMR proteins and p53 immunohistochemistry) to replace molecular prognostic markers. As a result, 4 groups have been identified that reflect the TCGA prognostic molecular groups: POLE mutant, MMR-deficient, p53-abnormal, and NSMP. However, there are still many issues that remain unclear, such as how the prognostic value of these revealed molecular groups should be integrated with existing histopathological prognostic factors or some uncertainties in the ESGO/ESTRO/ESP risk classification. In this period that there is a great requirement for new studies, we wanted to perform the morphomolecular correlation and clinicopathological analysis of endometrial carcinomas in our series. A total of 118 cases diagnosed with endometrial carcinoma who had MMR and p53 immunohistochemistry between 2016 and 2020 in our department included the study. NGS was performed to these patients for POLE mutation analysis and the cases were divided into 4 subgroups according to the ProMisE classification. Then, the histopathological and clinical features of these groups were statistically investigated. In the POLE mutant group (n=4, 3.4%), all cases were endometrioid histological type and had intratumoral and stromal lymphocytes. Lymphovascular invasion was detected in 75% of the cases. Unlike the literature, the disease-free survival of this group was worse than those with NSMP and MMR-D groups. The MMR-D group (n=31, 26.3%) mostly consisted of (85.7%) low grade (1-2) tumors (p=0.019).