The impact of online teaching on the well-being and self-efficacy of the English preparatory school instructors during the process of post-COVID-19
Çevrimiçi öğretimin COVID-19 sonrası süreçte İngilizce hazırlık eğitmenlerinin iyi oluşu ve öz yeterliliği üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 761373
  2. Yazar: EDA ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi öğretimin İstanbul'daki bir vakıf üniversitesindeki İngilizce Hazırlık Programı eğitmenlerinin öz yeterlik ve iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek ve öğretmenlerin demografik özelliklerinin öz yeterlik ve iyi oluş düzeyleri üzerinde bir etkisi olup olmadığını incelemektir. Çalışma ayrıca hibrit sistemdeki çevrimiçi öğretim uygulamaları sırasında öğretmenlerin iyi oluş halleri ile öz yeterlik inançları arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmıştır. Son olarak, çalışma, İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretimin iyi olma durumları ve öz yeterlik inançları üzerindeki etkisine ilişkin algılarını bulmaya çalışmıştır. Çalışma, açıklayıcı karma yöntem araştırma tasarımı olarak dizayn edilmiş, nitel veri (Kern,2014) PERMA İşyeri Profiler aracılığıyla toplanmıştır ve Michigan Hemşire (MNESEOT) Çevrimiçi Öğretim için (67 katılımcı aracılığıyla toplanmış ve nicel veriler 10 katılımcıdan görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Çalışmanın bulguları, ELPP eğitmenlerinin yüksek düzeyde öz yeterlik ve yüksek düzeyde iyi olma durumu gösterdiğini göstermiştir. Buna ek olarak, eğitmenler“bilgisayar kullanımında”en yeterli, ardından“öğretim stratejilerinde etkinlik”, ardından“sınıf yönetiminde etkinlik”ve çevrimiçi öğretim sırasında“öğrenci katılımında”en az yeterli olarak bulunmuşlardır. Bulgular ayrıca demografik değişkenlerin hiçbirinin eğitmenlerin iyi oluş ve öz yeterlik düzeyleri üzerinde etkili olmadığını göstermiştir. Ayrıca, öğretmen iyi oluşu ile öğretmen öz yeterliliği arasında hafif pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bulgular ayrıca öğretmen refahının öğretmenin öz yeterlik inançlarını önemli ölçüde öngördüğünü ortaya koymuştur. Alt sınır seviyelerinde, iyi oluş, sınıf yönetiminde etkinliği, öğretim stratejilerinde etkinliği ve bilgisayar kullanımında etkinliği önemli ölçüde öngörmüştür. Son olarak, ankete katılanların çoğunluğu, memnun hissetmek, destek almak, teknolojinin yetkinliğinde artış ve sınıf dinamiklerinde değişiklik gibi çevrimiçi öğretime yönelik tutumlar bildirmiştir. Ayrıca, yılların deneyiminin görüşülen kişilerin iyi oluş durumları ve öz yeterlik düzeyleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığı bulunmuştur. Bulgular ışığında bazı pedagojik çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the impact of online teaching on the self-efficacy and well-being levels of L2 English language Preparatory Program instructors in a foundation university in İstanbul, as well as to examine whether teachers' demographic characteristics had an impact on their level of online self-efficacy and well-being. The study also investigated whether there was a relationship between teachers' well-being and online self-efficacy beliefs during their online teaching practices in hybrid education. Finally, the study attempted to find out English teachers' perceptions of the impact of online teaching on their well-being and self-efficacy beliefs. The study was designed as explanatory mixed methods research design Quantitative data were collected through PERMA Workplace Profiler (Kern,2014) and The Michigan Nurse Educators Sense of Efficacy for Online Teaching (MNESEOT) (Robinia, 2008) with 67 participants, and the qualitative data were obtained through semi-structured interviews from 10 participants. The findings of the study showed high levels of self-efficacy and high levels of well-being of the ELPP instructors. In addition, instructors were the most efficacious in“ use of computers,”followed by“efficacy in instructional strategies,”proceeded by“efficacy in classroom management”and the least efficacious in“student engagement”during online teaching. The findings also showed that none of the demographic variables had an impact on instructors' well-being and self-efficacy levels. Furthermore, a slightly positive significant relationship was found between teacher well-being and teacher self-efficacy. The findings also revealed that teacher well-being significantly predicted teacher self-efficacy beliefs. At subdimension levels well-being significantly predicted efficacy in classroom management, efficacy in instructional strategies, and efficacy in use of computers. Finally, the majority of the interviewees reported positive attitudes towards online teaching such as feeling content, receiving support, increase in competency of technology as well as change in classroom dynamics. In addition, years of experience were found to have no impact on the interviewees' well-being and self-efficacy levels. In light of the findings, some pedagogical implications and suggestions were presented.