Türkiye'de, yapı elde edilme sürecinde yapım öncesi evrede denetim sürecinin turizm yapısı örneklemesi ile irdelenmesi
  1. Tez No: 76138
  2. Yazar: GÜLGÜN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
TÜRKİYE' DE, YAPI ELDE EDİLME SÜRECİNDE YAPIM ÖNCESİ EVREDE“DENETİM SÜRECİ”NİN TURİZM YAPISI ÖRNEKLEMESİ İLE İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Gülgün KAHRAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1998 ÖZET Bu tezde“yönetim”içinde, Türkiye' deki turizm yapılarının yapım öncesi evresinde T.C. Turizm Bakanlığı organizasyonunun“denetim süreci”incelenerek, bu denetimin getirdiği olumlu-olumsuz etkiler belirtilmiştir. Tezin amacı ise, denetim mekanizmasının turizm yapılarının elde edilme sürecinde yapım öncesi evresine getirdiklerinden turizm yapılarının nasıl etkilendiklerinin ortaya konulmasıdır. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin alanı ve çerçevesi incelenerek, amaç ve kapsam belirlenmiştir. İkinci bölümde, denetim kavramı, özellikleri, alanı ve sistemi tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, ülkemizde turizm olgusunun dış denetim organizasyonu, turizm yapılarının elde edilme süreci ve bu süreç içinde dış denetimin, yapım öncesi aşamasındaki etkileri belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye' de turizm yapılarının elde edilme sürecinde, dış denetim sorunları ile getirdiği sonuçlar, uygulanan anket çalışması ve öneriler sunulmuş, Bölüm 5' te ise varılan sonuç açıklanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 601.02.03 Denetleme, turizm, yönetim, organizasyon 111 Doç. Dr. Tanju GÜLTEKİN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF CONTROL PROCESS IN TURKEY THROUGH THE SAMPLING OF TOURISM BUILDING AT PRE-CONSTRUCTION STEP DURING THE PRODUCTION PERIOD OF BUILDING ( M.Sc.Thesis ) Gülgün KAHRAMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1998 ABSTRACT In this thesis, the control process of Ministry of Tourism organisation within management procedure has been investigated, and the positive or negative effects which come from control procedure during the pre-construction step of tourism buildings in Turkey are determined. The aim of the thesis is to show also how to influence of touristic buildings from things which come from control procedure at pre-construction step during production period of tourism buildings. The research consists of five parts. In the introduction part, the aim and content are determined through observing the fields and borderline of the thesis. In the second part, control concept, its characteristics, field, and system are demonstrated. In the third part, the external control organisation of tourism fact in our country, production process of tourism buildings, and the effects of control on pre-construction step within the process have been determined. In fourth part, during the production period of tourism buildings in Turkey, the external control problems and its results are presented. The poll study and the suggestions are given. In the conclusion part, the result of the thesis are explained. Science code Key words Page number Adviser 601.02.03 Control, tourism, management, organisation 111 Asso. Prof. Tanju GÜLTEKİN