Soğutma sistemleri için deney odası tasarımı, imali ve performans deneyleri
  1. Tez No: 76139
  2. Yazar: TURHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
SOĞUTMA SİSTEMLERİ İÇİN DENEY ODASI TASARIMI, İMALİ VE PERFORMANS DENEYLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Turhan KAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1998 ÖZET Bu çalışmada; soğutma cihazlarının, ilgili standartlara (İSO 1992/1-VU1/1978 (E), TS 7853, TS 7854 ve TS 11301 'e) göre üretici firmalarca beyan edilen verilerin deneylerinin yapılabilmesi için genel amaçlı bir deney odasının tasarım ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Deney odasının içerisinde soğutucu deneye hazırlanıp, ortamda gerekli iklim şartlan oluşturulduktan sonra, performans deneyleri yapılmıştır. İmaledilen deney odası önce deneme amaçlı deneylerle standartlara uygun çalıştığı gösterilmiştir. Çalışmanın sonunda iki ticari ve bir ev tipi olmak üzere üç soğutucunun deneyleri yapılarak sonuçlar irdelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.05.00 Ticari soğutucu, deney odası, performans deneyleri 43 Prof Dr. Ö. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
DESIGN AND MANUFACTURING OF A TEST ROOM FOR COOLING SYSTEMS AND PERFORMANCE TESTS (M. Sc Thesis) Turhan KAYA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1998 ABSTRACT The aim of this study is to design and manufacture a general purpose test room to test product data cooling systems according to related standards (ISO I992/1-VU1/1978 (E), TS 7853, TS 7854 and TS 11301). In the test room, after obtaining necessary environmental conditions, performance tests were carried out. With initial tests the manufactured test room has been shown to work according to related standards. At the end of this study experiments were carried out on two commercial an one domestic cooling system and results were analyzed. Science Code : 625.05.00 Key Words : Commercial cooling systems, test room, performance tests Page Number : 43 Adviser : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER