Investigation of buckling, post-buckling behaviour of variable stiffness composite plates
Değişken katılıklı kompozit plakaların burkulma, burkulma sonrası davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 761383
  2. Yazar: UTKU KAAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, değişken katılıklı (DK) kompozit plakaların burkulma ve burkulma sonrası davranışları incelenmiştir. DK komposit plakalar, fiber dizilimini tanımlamak için ikinci dereceden Bezier eğrileri kullanılarak tasarlanmış ve bu amaçla bir komut dosyası yazılmıştır. Üretim sınırlamaları ve kusurları simülasyonlara dahil edilmiştir. Analizlerde doğrusal ve doğrusal olmayan burkulmayı Hashin kırılma kriteri ile çözmek için Sonlu Elemanlar Yöntemi (FEM) kullanılmıştır. Merkezinde bir delik olan, doğrusal ve doğrusal olmayan açı değişimine sahip fiber dizilimleri kullanılarak oluşturulan plakalar simüle edilmiştir ve kullanılan çözüm yöntemi, literatürdeki testlerle doğrulanmıştır. Burkulma yükünü optimize etmek için optimizasyon döngüleri çalıştırılmıştır. Optimum açı konfigürasyonlarına sahip plakaların burkulma sonrası davranışları, ilerlemeli hasar dikkate alınarak incelenmiştir. Doğrusal olmayan açı değişiminin, tasarım alanını genişletebileceği ve burkulma yükünü artırabileceği gözlemlenmiştir. İkinci dereceden Bezier eğrisi fiber dizilimine sahip plakalar için de ilk tabaka kırılma yüklerinde iyileşme gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, buckling and post-buckling behaviour of variable stiffness (VS) composite plates are investigated. VS plates are designed by using quadratic Bezier curves to define fiber paths and a script is written for this purpose. Manufacturing limitations and defects are included into the simulations. In the analyses, Finite Element Method (FEM) is used to solve linear and nonlinear buckling with Hashin failure criterion. The plates constructed by using fiber paths with linear and nonlinear angle variation are simulated and the method is validated with tests from literature. Optimization cycles are run to optimize the buckling load of variable stiffness plates with a central hole for different plates. Post-buckling behaviour of plates with optimum angle configurations are investigated by considering progressive failure. It is observed that nonlinear angle variation can enlarge the design space and improve buckling load. For the first ply failure loads, an improvement is also observed for plates with quadratic Bezier curve fiber paths.