İnsan iskeleti için kullanılan implant ve protezlere gelen yüklerin hesaplanması için bir yöntemin geliştirilmesi
Development of a method for calculating loads on implants and prostheses used for the human skeleton
- Tez No: 761406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSEL ŞEFKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Makine Mühendisliği, Ortopedi ve Travmatoloji, Anatomy, Mechanical Engineering, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmadaki amaç; bireye uygulanacak diz dezartikülasyon protezine gelen kuvvetlerin belirlenmesine yönelik kişinin yaşam koşullarına uyan ve sürdürülebilir bir protezin imalatına olanak sağlayacak alternatif bir hesaplama yöntemini geliştirmektir. Kişinin hayatını daha konforlu devam ettirebilmesi ve yükün daha uygun koşullarla taşınabilmesi adına kişiselleştirilmiş protezin elde edilmesinin sağlanacağı düşünülmüştür. Bu düşünce ile vücuda takılacak protezde, proteze gelen yüklerin, momentlerin hesaplanması ve analizi için kısıtlı bir yöntem geliştirilmiştir. Bu tasarım ve analiz sonuçlarını karşılaştırmalı olarak doğrulamak için MATLAB, Solidworks ve ANSYS Workbench programları kullanılmıştır. MATLAB programında, -60/-15 derecelik hareket sınırıyla belirlenen kişi ve protez ağırlığı parametrelerine bağlı olarak kinematik denklemlerin çözümü elde edilmiştir. Solidworks programında protezli bacağın modeli kurularak -60/0 derecelik hareket sınırı dâhilinde doğrusal ve açısal konum-hız-ivme analizleri elde edilmiştir. ANSYS Workbench programı üzerinden modellenen, protezli bacağın malzeme özellikleri genel probleme dâhil edilerek maksimum kuvvet pozisyonunda statik analiz sonuçları elde edilmiştir. Belirtilen üç programın kullanılmasıyla elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında, sonuçlar arasında benzerlik gösterdiği anlaşılmıştır. Bu tip protezlerde kinematiğin yanında anatomik özellikler de dikkate alınarak analiz yapılması dolayısıyla mühendis-doktor iş birliği gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The aim is to develop an alternative calculation method that will allow the manufacture of a sustainable prosthesis that fits the living conditions of the person in order to determine the forces coming to the knee disarticulation prosthesis to be applied to the individual. It has been thought that a personalized prosthesis will be obtained in order for the person to continue his life more comfortably and to carry the load under more suitable conditions. With this thought, a limited method has been developed for the calculation and analysis of the loads and moments on the prosthesis to be worn on the body. MATLAB, Solidworks and ANSYS Workbench programs were used to validate these design and analysis results comparatively. In the MATLAB program, the solution of the kinematic equations was obtained depending on the person and prosthesis weight parameters determined by the range of motion of -60/-15 degrees. Linear and angular position-velocity-acceleration analyzes were obtained within the range of motion of -60/0 degrees by establishing the model of the prosthetic leg in Solidworks program. The material properties of the prosthetic leg, modeled on the ANSYS Workbench program, were included in the general problem and static analysis results were obtained at the maximum force position. Comparison of results when comparing results using the three specified programs is understood to show. In this type of prostheses, the need for engineer-doctor collaboration has emerged due to the analysis of anatomical features as well as kinematics.