Arif Nihat Asya hayatı, sanatı ve eserleri
Arif Nihat Asya's life, art and works
- Tez No: 761405
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Türk toplumunun gerek sosyal gerek siyasî alanda büyük değişimler yaşadığı 1904-1975 yılları arasında yaşayan Arif Nihat Asya, kaleme aldığı şiir, mensur şiir, fıkra, gezi yazısı, mektup ve kısa nesirleriyle Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının zirve isimlerinden biri olmayı başarır. Savaşın, işgalin, göçün ve yoksulluğun hüküm sürdüğü bir ülkede çocukluk ve gençlik yıllarını geçiren sanatçı ayrıca çok erken yaşlarda annesiz ve babasız kalır. Tüm bu zorlukların sebep olduğu olumsuz psikoloji ile şiire başlayan Asya, bu dönemin sebep olduğu tüm sıkıntıları ilk dönem şiirlerine yansıtır. 1936 yılı itibarıyla tüm bu olumsuzluklardan kurtulan sanatçı kaynağını Türk dilinden, Türk kültüründen, Türk tarihinden ve İslam medeniyetinden alan şiirler yazmaya başlar. 1940'lı yıllardan sonra şiir faaliyetlerine hız veren Asya, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında yazdığı şiirlerle Türkçü/milliyetçi şairler arasında yer alır. Memleket edebiyatının millî romantik duyuş tarzını benimseyen sanatçı, Türk-İslam kültürünü ve anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak geleneğin temellerine oturttuğu modern şiirler yazar. Edebiyatımızda Bayrak şairi olarak anılan Asya, Bayrak şiiriyle Türk şiirindeki en güzel bayrak şiirlerinden birine imza atar. Sanatçı ayrıca mazi ile bugünü buluşturduğu, Türk tarihinin en önemli olaylarından biri olan İstanbul'un fethini anlattığı Fetih Marşı ve tasavvufun etkisiyle Hz. Muhammet'e duyduğu büyük hayranlığın sonucunda kaleme aldığı Naat şiiriyle günümüzde hala adından söz ettiren sanatçılar arasında yer alır. Çok yönlü bir insan olan Asya, sanatçı ve edebiyatçı olmanın yanı sıra düşünce ve siyaset adamıdır. İçinde yaşadığı topluma karşı oldukça duyarlı olan sanatçı, yazdığı nesirlerle döneminin sosyal, siyasal ve ekonomik pek çok meselesini nükte ve hiciv dolu bir dille ele alır.
Özet (Çeviri)
Arif Nihat Asya, having lived between 1904-1975 in which the Turkish society experienced great social and political changes, manages to become one of the peak figures of the Republican Period Turkish Literature with his poems, prose poetry, anecdotes, travel articles, letters and short proses. He spends his childhood and youth in a country war, invasion, migration and poverty reigns and also becomes motherless and fatherless at a very early age. Asya, who started poetry with the negative psychology caused by all these difficulties, reflects all the problems caused by this period to first period of his poems. As of 1936, the artist survives all these negativities and begins to write poems that take source from Turkish language, Turkish culture, Turkish history and Islamic civilization. After the 1940's, Asya, who accelerates his poetry activities , is among the Turkist/Nationalist poets with the poems he wrote in the Republican Period Turkish Literature. Adopting the national romantic style of the country literature, the artist successfully blends Turkish-Islamic culture and understanding, and writes modern poems based on traditions. Asya, known as a flag poet in our literature and with his poem Bayrak, wrote one of the best flag poems in Turkish literature. In addition, he is still among the well-known artists with his Fetih Marşı in which he tells the conquest of Istanbul, one of the most important events in Turkish history where he brings the past and the present together and the poem Naat he penned as a result of his great admiration for the Prophet Mohammad with the influence of Mysticism. Asya is a versatile person. Besides being an artist and a writer , he is a thinker and a politician. The artist, who is very sensitive to the society he lives in , deals with many social, political and economic issues of his period in a language full of wit and satire.