Bilateral crises in Turkish-American relations (1990-2020): An analysis from a neoclassical realist perspective
Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan ikili krizler (1990-2020): Neoklasik realist bakış açısından incelenmesi
  1. Tez No: 761426
  2. Yazar: SEVCAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Türk-Amerikan ilişkilerinin kökenleri Osmanlı Devleti dönemine dayanmaktadır. Tarih boyunca inişli çıkışlı süreçler yaşanmışsa da iki ülke birbiri için kaybedilmemesi gereken değerli müttefikler olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın bitimiyle birlikte dünyada güç dengeleri değişmiş ve Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği iki süper güç olarak ortaya çıkmıştır. İki kutuplu dünyada Türkiye ile ABD, Sovyet tehdidine karşı hem siyasi hem de güvenlik açısından ortak çıkar ortak tehdit algısıyla günümüze kadar sürecek olan bir ilişkiye girmiştir. 2000'li yıllarla beraber de ABD'nin değişen Orta Doğu politikası ve Türkiye'nin bu çerçevedeki yerinin belirsizliği ikili ilişkilerdeki bu eğilimin değiştiği izlenimini yaratmıştır. Bu çalışmada, 1990-2020 yılları arasında Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan krizlerin sebep ve sonuçları bir dış politika teorisi olan neoklasik realizm bakış açısıyla detaylı bir şekilde analiz edilecektir. Neoklasik realizm, uluslararası ilişkileri çoğulcu bir bakış açısıyla analiz etmektedir. Neoklasik realist teori, ikili ilişkilerde, uluslararası sistemin etkisi ile devletlerin tutum ve davranışları, yerel aktörlerin dış politika yapımındaki etkileri ve ulusal aktörlerin gücü ve algılamaları kapsamında dış politika analizi yapması açısından önemlidir. Bu kapsamda, ikili ilişkilerde, uluslararası sistemin etkisi, ulusal aktörlerin, liderlerin ve devletlerin iç siyasi yapısı gibi neoklasik realizmin tüm değişkenleri kullanılarak, yaşanan krizlerde hangi değişkenin önemli olduğu sorusuna cevap aranacaktır. Son dönem ikili ilişkileri inceleyen kaynakların, günümüz krizlerini anlamlandırma ve ileriye dönük bir projeksiyon çizme konusunda yetersiz olması sebebiyle daha kapsamlı bir perspektif sunma amacıyla bu çalışma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The origins of Turkish-American relations date back to the Ottoman Empire period. Even though there have always been ups and downs in history, the two countries have been valuable allies for each other that should not be overlooked. After the World War II, the balance of power in the world changed and the United States of America and the Soviet Union emerged as two superpowers. In a bipolar world, Turkey and the US have entered into a relationship that will last until today with a common interest and perception of a common threat both in terms of politics and security, against the Soviet threat. In the 2000s, the changing Middle East policy of the US and the uncertainty of Turkey's place in this framework created the impression that this trend in bilateral relations has changed. In this study, the causes and consequences of the crises in Turkish-American relations between 1990 and 2020 will be analyzed in detail from the perspective of neoclassical realism which is a foreign policy theory. International relations are examined from a pluralistic perspective by neoclassical realism. Neoclassical realist theory is important in terms of making foreign policy analysis within the scope of bilateral relations the influence of the international system, the attitudes and behaviors of states, the effects of local actors in foreign policy-making, and the power and perceptions of national actors. In this context, in bilateral relations, using all the variables of neoclassical realism such as the influence of the international system, the domestic political structure of national actors, leaders and states an answer will be sought to the question of which variable is important in crises. This study will be carried out to present a more comprehensive perspective since the sources examining the recent bilateral relations are insufficient to make sense of today's crises and to draw a forward-looking projection.