Akarsulardan serbest yüzeyli su almanın morfolojik ve hidrolojik yönden irdelenmesi
- Tez No: 76144
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
AKARSULARDA SERBEST YÜZEYLİ SU ALMANIN MORFOLOJİK VE HİDROLİK YÖNDEN İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) H.Hakan GÖKSEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KASIM 1998 ÖZET Akarsulardan kabartmalı ve kabartmasız su almada yanal, karşıdan ve tabandan (Tirol tipi) su alma prensipleri uygulanmaktadır. Su almada en büyük sorunu katı madde oluşturmaktadır. Bilinçsiz düzenlenen sualma yapılan, kullanım amacına bağlı olarak, HES, sulama ve içme-kullanma yapılarında meydana getirdiği zararlar yanında, akarsuyun kendisinde ve üzerinde bulundurduğu yapılarda da büyük sorunlara yol açmaktadır. Bu çalışmada sualma yapılan hidrolik ve morfolojik yönden irdelenmiştir. Araştırma aynca, uygulamacıya yönelik model deneyleri ve prototipten elde edilen bilgileri de kapsamaktadır. Bilim Kodu : 6240202 Anahtar Kelimeler : Serbest yüzeyli su alma, Sualma yapısı, Yanal, Karşıdan ve Tabandan (Tirol tipi) sualma yapısı, Akarsu morfolojisi. Sayfa Adedi : 158 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tülay ÖZBEK
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION OF FREE SURFACED WATER TAKING BY RIVERS IN TERMS OF MORPHOLOGICAL AND HYDROLOGICAL ASPECTS (M. Sc. Thesis) H.Hakan GÖKSEL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER 1998 ABSTRACT It is used three principles of raised and unraised water taking from a river, called“from the side”, from the opposite side“ and ”from the bed of the river" (Tyrol type). The most important problem of water taking is the sedimentation problem. Not only the water taking structures which are unconsciously arranged, depending of the purpose of use, cause some damages on hydroelectric power plants, irrigation and drinking-using water structures, but also huge problems on the river itself and the structures constructed on it. By this study, the water taking structures are examined according to hydrological and morphological aspects. Moreover, this research contains model experiments and the information which are obtained from the prototype for the man who makes the application. Science code : 6240202 Key Words : Free surfaced water taking, water taking structure, the water taking structure from the side, from the opposite side and from the bed of a river (Tyrol type), morphology of a river, Page number : 158 Adviser : Prof. Dr. Tülay ÖZBHK