Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait iş makinalarının çalışma ve bakım maliyetleri yönünden değerlendirilmesi
- Tez No: 76143
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Ankara Büyük Şehir Belediyesi, Fen İleri Dairesi bünyesinde 1570 adet araç, iç makinası ve sabit tesislerin balam ve onarım hizmetlerini yapmaktadır. Fen îleri bünyesinde bulunan özellikle iş kamyonları, Loder ve dozerlerin çalışma ve bakım maiyetleri ile saatlik yakıt ve yağ tüketimler yönünden karşılaştırılmaları yapılmıştır. Daire Başkanlığımız bünyesinde bulunan mevcut iş makinalarımn (Loder dozer ve iş kamyonların) ortalama çalışma ve bakım maliyetleri hesaplanmıştır.İş makinalarımızın çalışma ve bakım maliyetleri yönünden ortalama maliyetlere getirilmesi halinde oluşacak tasarrufla her yıl 5 adet iş kamyonu almamız mümkün gözükmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi tş kamyonları, Loder, dozer, bakım maliyeti, tasarruf.
Özet (Çeviri)
In this study, The Greater Municipality of Ankara runs the maintenance and repairment of 1570 pieces of working machines and establishments in the technical works Department. In The Technical Works Department, comparisons of maintenance of working costs and hourly fuel and oil consumptions of particularly Trucks, Loaders and Dosers are made. The average working and mintenance costs of present work maachines (Loader, Doser and Trucks) are been calculated in our department. İt is estimetede that,i annually 5 work trucks would be purchased with the savings which will be made out by bringging the working and maintenance costs of work machines to the average.IV Science code Key Words Page number Adsiver VJJo^L^ i*\ aclases, Ai|AW^*nc< 40 Prof.Dr. Ali Yücel UYAREL