Eğitim yazılımı geliştirmede görsel programlama
- Tez No: 76145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada görsel programlama kullanılarak Bilgisayar Donanımını anlatan bir eğitim yazılımı geliştirilmiştir. Görsel programlamaya örnek olarak DELPHI programlama dili kullanılmıştır. Delphi, Windows işletim sistemi altında çalışarak ve Pascal kodlarını kullanarak görsel programlama imkanı sağlayan bir dildir. Görsel programlama ile, program içerisinde video görüntüleri, müzikler ve resimler kolaylıkla işlenebilmektedir. Program içerisinde kullanıcının aklında kolaylıkla kalabilen simgeler (ikon) kullanılmış ve böylece programın kullanımı kolaylaştırılmıştır. Konular ekranda gösterilirken, konu ile ilgili resimler ve video görüntüleri istenildiğinde ekrana gelebilmektedir. Bölüm sonlarında bölümle ilgili ara sınav yapılmaktadır ve sınava ilişkin sonuçlar kayıt edilmektedir. Program içerisinde bulunan Sözlük yardımı ile kullanıcı tarafından bilinmeyen bilgisayar terimlerinin anlamlarına kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Windows altında çalıştığı için aynı anda başka programlarında çalışmasına imkan vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study An Educational software which is explaining the hardware of computer is developed using visual programming. As a visual programming DELPHI is used. DELPHI is a visual programming language working under Windows operating system and allowing programming using pascal code Via visual programming ; video displays, musics and pictures can easily be handled. In the program ; easily remembered icons are used and they made it easy to use the programme While showing topics on the screen, related video displays and pictures can be shown on the screen. At the end of each chapter, a quiz is made and the related results are stored. Using the dictionary in the programme the meaning of the computer terms can easily which is not known by the user be accessed. Since the programme is running under windows, other applicatiors can simultaneously be run.