Süt sığırlarının rasyonlarına bor eklemenin kolostrum kalitesi, kolostrum bileşenleri ve buzağılarda IGG seviyesi ile bazı kan metabolitleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of adding boron to the ration of dairy cattle on colostrum quality, colostrum components and IGG levels and some blood metabolites in calves
- Tez No: 761441
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada süt sığırlarında (n=21), yakın kuru dönemde rasyona farklı seviyelerde borik asit ilavesinin kolostrum kalitesine, kolostrumda immunglobulin düzeyine ve bazı buzağı kan parametrelerine etkisini incelemek amaçlandı. Deneme, kontrol (K) ve 2 deneme grubundan oluşturuldu. Kuru dönemin son 21 günü ve postpartum birinci gün deneme grubu rasyonuna 300 mg/kgKM (DG1-300) ve 600 mg/kgKM (DG2-600) borik asit eklenerek bireysel besleme yapıldı. Günlük yem tüketimleri (KMT), vücut kondisyon skoru (VKS) ve doğan buzağıların canlı ağırlıkları (CA)'ları kaydedildi. Buzağılara ilk 3 gün annesinden alınan kolostrum içirildi. Postpartum ilk 2 sağımda bireysel kolostrum örnekleri toplandı. Kolostrum bileşenleri ve yoğunlukları ölçüldü. Buzağılardan kan örnekleri kolostrum içirildikten sonra 24 ve 48. saatlerde alındı. Yem örneklerinin kimyasal kompozisyon analizleri yapıldı. Örneklerin albümin (ALB), total protein (TP), kan üre azotu (BUN), betahidroksibutirik asit (BHB) ve esterleşmemiş yağ asitleri (NEFA) değerleri otoanalizör ile belirlendi. Kolostrum ve buzağı serumunda IgG seviyeleri ELISA metodu ile ölçüldü. Toplanan kan, kolostrum ve yem örneklerinin bor analizleri ICP-MS ile yapıldı. Yakın kuru dönemde rasyona borik asit eklenmesi ineklerin KMT'ini artırmış, VKS'lerini değiştirmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of supplementation of different levels of boric acid to the diet in the dry period of dairy cattle (n=21) on colostrum quality, colostrum immunoglobulin levels and some calf blood parameters. Trial consisted of control (K) and 2 experimental groups. In the last 21 days of the dry period and on the first day of postpartum, individual feeding was caried out by adding 300 mg/kgKM (DG1-300) and 600 mg/kgKM (DG2-600) boric acid to the experimental groups diets. Daily feed intake (DMI), body condition score (BCS) and BW of calves were recorded. Mothers colostrum were given to their calves during first 3 days. Individual colostrum samples were collected in the first 2 milking periods of postpartum. Colostrum composition and density were determined. Blood samples were taken from the calves at 24 and 48 hours after drinking colostrum. Chemical composition analyzes of feed samples were carried out. Albumin (ALB), total protein (TP), blood urea nitrogen (BUN), beta-hydroxybutyric acid (BHB) and non-esterified fatty acids (NEFA) of samples were determined by autoanalyzer. IgG levels in colostrum and calf serum were measured by ELISA method. Boron analyzes of samples were determined by ICP-MS method. Boric acid supplementation in the near dry period increased the DMI of the cows, but not the BCS of the cows.