Nevşehir yöresindeki atlarda strongyle tip yumurta enfeksiyonlarında benzimidazol dirençliliğinin moleküler olarak araştırılması
İnvestigation of benzimidazole resistance in strongyle type egg infections as molecular in horses in Nevsehir region
- Tez No: 761470
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KANBUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Nevşehir yöresindeki atlarda strongyle enfeksiyonlarında benzimidazol dirençliliğinin moleküler olarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2020 yılının Haziran-Eylül ayları arasında Nevşehir'in farklı bölgelerindeki çiftliklerde bulunan toplam 100 arap atından tekniğine uygun olarak dışkı örnekleri toplanmıştır. Laboratuvarda dışkı örnekleri strongyle yumurtaları yönünden analiz edilmiştir. Strongyle yumurta pozitif örnekler yaş ve örnek alınma bölgelerine göre istatisliksel açıdan (IBM SPSS Statistics v20) incelenmiştir. Çiftlik bölgeleri yönünden istatisliksel açıdan ilişki bulunamazken (p>0,05), yaş grupları arasında ilişki (p=0,05) bulunmuştur. Atların yaş gruplarına göre strongylid pozitifliğinin dağılımı en yüksek % 76,08 ile 6-10 yaş arasında belirlenmiştir. Bunu sırası ile % 60 ile 1-5 yaş arası, % 41,37 ile ≥11 yaş izlemiştir. Strongyle pozitif örneklerden yüzdürme yöntemi ile yumurta süspansiyonları elde edilmiş ve genomik DNA izolasyonları yapılmıştır. Yumurta pozitif örneklerde benzimidazol dirençliliğinin moleküler olarak araştırılması amacıyla Beta tubulin gen bölgesinin PCR anallizleri gerçekleştrilmiştir. Çalışmada incelenen atların 62'sinde sytrongylid tip yumurtalar belirlenmiş ve strongyle tip yumurta enfeksiyonlarının prevalansı %62.03 olarak tespit edilmiştir. Strongyle tip yumurta pozitif izolatların benzimidazol duyarlı ve dirençli PCR analizleri sonucunda duyarlı homozigot (TTC/TTC) allel sıklığı %48,7 ve heterozigot duyarlı-dirençli (TTC/TAC) allel sıklığı ise %13,3 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak benzimidazol grubu antelmintiklerin gerek diğer antihelmintik gruplarla kombine gerekse FECR testleri ile destekleyerek tek başlarına kullanılabilecekleri kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the benzimidazole resistance in strongyle infections in horses in Nevşehir region molecularly. For this purpose, fecal samples were collected in accordance with the technique from a total of 100 Arabian horses found in farms in different regions of Nevşehir between June and September 2020. In the laboratory, stool samples were analyzed for strongyle eggs. Strongyle egg positive samples were analyzed statistically (IBM SPSS Statistics v20) according to age and sampling regions. While there was no statistical relationship in terms of farm regions (p> 0.05), a relationship was found between age groups (p = 0.05). The distribution of strongylid positivity according to the age groups of horses was determined to be the highest with 76.08% between the ages of 6-10. This was followed by 60% to 1-5 years old, 41.37% to ≥11 years, respectively. Egg suspensions were obtained from Strongyle positive samples by flotation method and genomic DNA isolations were made. In order to molecularly investigate benzimidazole resistance in egg positive samples, PCR analyzes of beta tubulin gene region were performed. In 62 of the horses examined in the study, sytrongylid type eggs were determined and the prevalence of strongyle type egg infections was determined as 62.03%. As a result of benzimidazole sensitive and resistant PCR analyzes of Strongyle type egg positive isolates, the frequency of susceptible homozygous (TTC / TTC) allele was 48.7% and the frequency of heterozygous susceptible-resistant (TTC / TAC) allele was 13.3%. As a result, it was concluded that benzimidazole group anthelmintics can be used alone, either in combination with other anthelmintic groups or by supporting them with FECR tests.