Postmenopozal dönemde olan kadınlarda pelvik taban sağlığının incelenmesi
Investigation of pelvic floor health in postmenopausal women
- Tez No: 761471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA TOPRAK ÇELENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, postmenopozal ve premenopozal dönemde olan kadınların pelvik taban disfonksiyonları (PTD), pelvik taban hakkında bilgi ve farkındalıkları ve yaşam kalitelerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya postmenopozal dönemde olan (n=77, yaş= 47.66±3.75 yıl, vücut kitle indeksi (VKİ)=26.56 kg/m2) ve premenopozal dönemde olan (n=78, yaş=41.91±3.60 yıl, VKİ=26.97 kg/m2) kadınlar dâhil edildi. Kadınların PTD varlığı sorgulandı ve PTD semptom şiddeti Pelvik Taban Distres Envanteri (PTDE-20) ile, genel pelvik taban sağlığı bilgi düzeyi Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testi (PTSBT) ile, PTD bilgisi Sarkma ve Kaçırma Bilgi Anketi (SKBA) ile, pelvik taban kas bilgi ve farkındalığı araştırmacılar tarafından hazırlanan bir form ile ve yaşam kalitesi Pelvik Taban Etki Anketi-7 (PTEA-7) ile değerlendirildi. Her iki grupta da üriner inkontinans, anal inkontinans ve pelvik organ prolapsusu görülme oranları benzerdi (p>0.05). Her iki gruptaki kadınların PTSBT puanları, üriner inkontinans ve pelvik organ prolapsusu bilgi düzeyleri ve pelvik taban kas bilgi düzeyleri benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the pelvic floor dysfunctions (PFD), knowledge and awareness about the pelvic floor and quality of life in women in postmenopausal and premenopausal period. Postmenopausal (n=77, age=47.66±3.75 year, body mass index (BMI)=26.56 kg/m2 ) and premenopausal women (n=78, age=41.91±3.60 year, BMI=26.97 kg/m2 ) were included in this study. The presence of PFD was questioned and symptom severity of PFD with The Pelvic Floor Distress Inventory (PFDI-20), general pelvic floor health knowledge level with the Pelvic Floor Health Knowledge Quiz (PFHKQ), PFD knowledge with The Prolapse and Incontinence Knowledge Quiz (PIKQ), pelvic floor muscle knowledge and awareness with a form which prepared by researchers and quality of life with Pelvic Floor Impact Questionnaire (PFIQ-7) were assessed. The rate of urinary incontinence, anal incontinence and pelvic organ prolapse were similar in both groups (p>0.05). The PFHKQ scores, urinary incontinence and pelvic organ prolapse knowledge levels, and pelvic floor muscle knowledge levels of the women in both groups were similar (p>0.05).