Endometrial karsinomlarda MDC-1 ve Ɣ-H2A ekspresyonlarının araştırılması
Investigation of MDC-1 and Ɣ-H2AX expressions in endometrial carcinomas
- Tez No: 761508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SAYGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endometrial karsinomlar, gelişmiş ülkelerde en sık jinekolojik kanser olup insidans ve buna bağlı ölümler artmaya devam etmektedir. Klinik sonuçları iyileştirmek için histopatolojik sınıflamayı terk ederek moleküler bir sınıflandırma sistemi geliştirilmesi önerilmiştir. Sınıflandırmayı iyileştirmek, prognozu öngörmek ve tedavi stratejileri geliştirmeyi amaçlayan çalışmalardan bazıları DNA hasar yanıt proteinlerine odaklanmıştır. DNA hasar yanıt proteinleri, kanserin erken teşhisi, prognoz tahmini, hedefe yönelik tedavi ve tedavi duyarlılığının belirlenmesi açısından potansiyel bir hedef gibi görünmektedir. Endometrial karsinomlarda DNA hasar yanıt proteinleri ile ilgili güncel literatür az ve tartışmalıdır. Çalışmamızda 2010-2022 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı'nda tanı almış ve seçilmiş 200 olguda (Endometrioid karsinom, seröz karsinom, atipili hiperplazi, atipisiz hiperplazi, proliferatif endometrium) immünhistokimyasal olarak, DNA hasar yanıtında erken ve kritik rol alan MDC1 ve γH2AX protein ekspresyon düzeylerinin klinikopatolojik parametrelerle, p53 ve MMR protein ekspresyonları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda malign vakalarda MDC1 ekspresyon düzeyleri normal endometrium ve prekürsör lezyonlara göre daha yüksek saptanmıştır. Endometrial karsinomlarda MDC1 ekspresyon düzeyleri ile histolojik tip, grade, menapoz durumu, lenfovasküler invazyon, myometrial invazyon derinliği arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. FIGO evresine göre MDC1 skor ortalamalarında istatistiksel olarak önemli fark tespit edilmiştir. İleri analizlerde gruplar arasında fark saptanmamıştır. Sigara kullanımı, uterus dışı doku/organ tutulumu, lenf nodu metastazı varlığı, batın sıvısı tutulumu, genel ve progresyonsuz sağkalım ile MDC1 ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Yüksek MDC1 ekspresyonu düzeyleri ile p53 mutasyon tipi boyanma arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. MDC1 negatifliği, MMR protein ekspresyon kaybı olan vakalarda anlamlı derecede daha sık tespit edilmiştir. Çalışmamızda gruplar arasında γH2AX ekspresyon düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Endometrial karsinomlarda, yüksek γH2AX ekspresyonu benign parasentez sitolojisi ile ilişkili bulunmuştur. Histolojik tip, histolojik grade, yaş, sigara, menapoz durumu, myometrial invazyon derinliği, uterus dışı doku/organ tutulumu, lenf nodu metastazı, lenfovasküler invazyon, FIGO evresi, sağkalım, p53 ve MMR ekspresyonları ile ilişki gösterilememiştir. MDC1 ekspresyonunun immünhistokimyasal olarak değerlendirilmesinin endometrial karsinomlarda prognoz tahmini açısından değerli bilgiler sağlayabileceği ve endometrial karsinomları prekürsör lezyonlardan ayırt etmede yararlı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Endometrial carcinomas are the most common gynecological cancer in developed countries, and the incidence and related deaths continue to increase. It has been proposed to abandon histopathological classification and develop a molecular classification system to improve clinical outcomes. Some of the studies aimed at improving classification, predicting prognosis, and developing treatment strategies have focused on DNA damage response proteins. DNA damage response proteins appear to be a potential target for targeted therapy, early detection of cancer, prediction of prognosis and treatment sensitivity. Current literature on DNA damage response proteins in endometrial carcinomas is scarce and controversial. In our study, in 200 selected cases (endometrioid carcinoma, serous carcinoma, hyperplasia with atypia, hyperplasia without atypia, proliferative endometrium) diagnosed in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology between 2010-2022, immunohistochemically, an early and critical role in DNA damage response was determined. The aim of this study was to compare the expression levels of MDC1 and γH2AX proteins with clinicopathological parameters, p53 and MMR protein expressions. In our study, MDC1 expression levels were found to be higher in malignant cases than in normal endometrium and precursor lesions. A significant correlation was found between MDC1 expression levels and histological type, grade, menopausal status, lymphovascular invasion, depth of myometrial invasion in endometrial carcinomas. A statistically significant difference was found in the MDC1 score averages according to FIGO stage. No difference was found between the groups in further analysis. No significant correlation was found between smoking, extrauterine tissue/organ involvement, presence of lymph node metastases, peritoneal fluid positive for malignant cells, overall and progression-free survival, and MDC1 expression levels. A significant correlation was found between high MDC1 expression levels and mutation type p53 staining. MDC1 negativity was detected significantly more frequently in cases with loss of MMR protein expression. In our study, no statistically significant difference was found between the groups in terms of γH2AX expression levels. In endometrial carcinomas, high γH2AX expression was associated with benign paracentesis cytology. There was no relationship between histological type, histological grade, age, smoking, menopausal status, myometrial invasion depth, extrauterine tissue/organ involvement, lymph node metastasis, lymphovascular invasion, FIGO stage, survival, p53 and MMR expressions. It was thought that the immunohistochemical evaluation of MDC1 expression could provide valuable information in terms of prediction of prognosis in endometrial carcinomas and may be useful in differentiating endometrial carcinomas from precursor lesions.