Koroner anjiyografi uygulanan hastalarda akupresürün ağrı, anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkisi
The effect of acupressure on pain, anxiety, and vital signs of patients WHO had coronary angiography
- Tez No: 761509
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma koroner anjiyografi sonrası uygulanan akupresürün ağrı, anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize sham kontrollü klinik bir çalışma olarak yapıldı. 105 hasta akupresur (n=35), sham akupresur (n=35) ve kontrol gruplarına (n=35) randomize edildi. Akupresür grubuna hasta anjiyografiden çıkıp servise alındığında ilk yarım saat içinde, HT7, LI4 ve PC6 noktalarına sham grubunda ise belirlenen akupresür noktalarının 1-1,5 cm uzağına 1 seans, 16 dakika olacak şekilde akupresür yapıldı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmayıp rutin klinik bakımı verildi. Veriler kişisel bilgi formu, spielberger durumluk kaygı envanteri, visual analaog skalası ve yaşam bulguları takip formu kullanılarak toplandı. Veriler, frekans, ki kare, Shapiro-Wilk ve ANOVA testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized sham controlled clinical trial in order to determine the effect of acupressure applied after coronary angiography on pain, anxiety, and vital signs. 105 patients were randomly assigned to acupressure group (n=35), sham acupressure group (n=35), and control group (n=35). One session of 16-minute acupressure was applied to the acupressure group at HT7, LI4, and PC6 points within the first half hour after the patients were transferred to the service following angiography, and the same procedure was followed for the sham acupressure group by applying acupressure at points 1-1.5 cm away from the acupressure points determined. No intervention was made to the control group, and they were provided with routine clinical care. The study data were collected through Personal Information From, Spielberger State-Trait Anxiety Scale, Visual Analog Scale, and Vital Signs Follow-up Form. The data were analyzed through frequency, Chi-square, Shapiro-Wilk, and ANOVA tests.