Yetişkinlerde çevrimiçi arkadaşlık uygulaması kullanımını etkileyen psikolojik faktörler
Psychological factors affecting the use of online dating apps in adults
  1. Tez No: 761556
  2. Yazar: ATAKAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ŞALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son zamanlarda çevrimiçi arkadaşlık uygulamalarının popülerleştiği ve her geçen gün kullanıcı sayısını artırdığı bilinmektedir. Gelişen bu yeni davranış kalıbını ve kullanıcıların motivasyonlarını anlamlandırmakta günümüzde değer kazanan bir noktadadır. Bireylerin bu uygulamaları çevrimiçi ortamda sosyalleşme, flört etme, cinsel ihtiyaçlarını karşılama ve romantik ilişki yaşama gibi amaçlar doğrultusunda kullanmaktadırlar. Küresel olarak mücadele ettiğimiz Covid-19 dönemiyle birlikte sosyal etkileşimin kısıtlanması bu uygulamaların daha fazla tercih edilir bir noktada olmasını sağlamıştır. Bu tez çalışmasında bireylerin çevrimiçi arkadaşlık uygulamaları kullanım durumları demografik ve psikolojik faktörlerle incelenmiştir. Bu araştırmada, cinsiyet ve cinsel yönelim demografik değişkenlerinin yanı sıra depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini ölçen DASS-21 ölçeği; Açıklık, amaçlar, dürtü, stratejiler ve kabul etmeme düzeylerini ölçen duygu düzenleme güçlüğü (DDG-16) ölçeği ve davranışsal kaçınma, sıkıntıdan hoşlanmama, erteleme, dikkat dağıtma/bastırma, baskılama/inkâr ve sıkıntıya katlanma düzeylerini ölçen çok boyutlu yaşantısal kaçınma (ÇBYK-30) ölçeği psikolojik faktörler olarak ele alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, cinsiyet ve cinsel yönelimlere göre çevrimiçi arkadaşlık uygulamaları kullanım durumu ve amaçları arasında ve cinsiyet ve cinsel yönelimlere göre psikolojik faktör düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Uygulama kullanım durumu ile psikolojik faktör düzeylerini ele aldığımızda uygulama kullanan ve kullanmayanlar arasında da anlamlı farklılıklar olduğu görülmektedir. Bu bulgular bireylerin uygulama kullanım motivasyonları ve psikolojik faktörlerin bu duruma etkisini görmek açısından dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Recently, it is known that online dating applications have become popular and increase the number of users day by day. To make sense of this new behavior pattern and the motivations of users is also at a point where its valuable today. People use these applications for purposes such as socializing, dating, meeting their sexual needs and having romantic relationships. With the Covid-19 pandemic which we are struggling with globally, the restriction of social interaction has made these applications preferable. In this study, the use of online dating applications of individuals was examined with demographic and psychological factors. In this study, besides the demographic variables of gender and sexual orientation; DASS-21 scale measuring depression, anxiety and stress levels; Difficulty in emotion regulation (DERS-16) scale, which measures clarity, goals, impulse, strategies, and non-acceptance levels; The multidimensional experiential avoidance (MEAQ-30) scale, which measures behavioral avoidance, distress aversion, procrastination, distraction/suppression, repression/denial, and distress endurance levels, was discussed as psychological factors. As a result of the research, there are significant differences between the use and purposes of online dating applications and the psychological factor levels, according to participants' gender and sexual orientation. When we consider the use of the application and the psychological factor levels, it is seen that there are significant differences between those who use the application and those who do not. These findings are remarkable in terms of seeing the effect of individuals' application usage motivations and psychological factors on this situation.