Bilek kanalı sendromunda elektrofizyolojik incelemeler
Electrophysiological studies in carpal tunnel syndrome
- Tez No: 761555
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ BASLO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bilek Kanalı Sendromu (BKS) hastalarında ön kol segmentinde medyan sinir motor ileti hızı yavaşlamasının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak çalışmaların bazıları, bilek kanalında büyük miyelinli liflerin bloğa uğraması ve retrograt aksonal dejenerasyona uğraması fikirlerini desteklemektedir. Bu çalışmada, BKS hastalarında kontrol grubu ile kıyasla ön kol segmentinde 2. lumbrikal ve APB kasları kayıtlı medyan sinir motor ileti hızlarında yavaşlamanın belirlenmesi, ayrıca şiddetli BKS hastaları ile diğerlerinin arasında ön kol segmentindeki motor sinir iletim hızlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 51 BKS hastası ve 20 sağlıklı kontrol katılımcısının her iki eline dair veriler katıldı. Hasta ve gönüllü katılımcılar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı bakımından anlamlı fark yoktu. BKS hastaları tutulumun şiddetine göre minimal (grup 1), hafif (grup 2), orta (grup 3) ve ağır (grup 4) olmak üzere 4'e ayrıldı. Motor zaafı, duyu kusuru, Phalen testi ve Tinel bulgusu pozitif olan BKS hastalarında muayene bulgusu olmayan hastalarla kıyasla ön kolda medyan sinir motor ileti hızı daha yavaş bulundu (sırasıyla p=0,006, p=0,025, p=0,019, p=0,017). Aynı zamanda motor zaafı ve APB kas atrofisi olan hastalarda ön kol segmentinde 2. lumbrikal kası kayıtlı medyan sinir motor ileti hızının daha yavaş olduğu izlendi (sırasıyla p=0,003, p=0,001). ROC eğrisi analizi'ne göre 2. lumbrikal-interossei kayıtlı medyan-ulnar motor yanıt latans farkı, APB kası kayıtlı bilekte medyan motor distal latansı, bilek kanalında medyan motor ileti hızı, 1. parmak medyan-radyal duysal latans farkı, 4. parmak medyan-ulnar duysal latans farkı, 2 parmak medyan duysal yanıt tepe latansı ölçümlerinin duyarlıkları sırasıyla %81,4; %86,1; %87,1; %90,6; %91,5; %91,8, özgüllükleri ise sırasıyla %90, %90, %92,5, %92,5, %100, %90 idi. Literatürle benzer şekilde en yüksek duyarlılık 4. parmak medyan-ulnar duysal latans farkı, 2 parmak medyan duysal yanıt tepe latansı elektrofizyolojik incelemelerinde bulundu. Ancak diğer incelemeler ile belirgin fark yoktu. BKS hastalarında ön kol segmentinde APB kası kayıtlı medyan sinir motor ileti hızının ortalama değerini 53,8 m/s (±4,2) ve 2. lumbrikal kası kayıtlı medyan sinir motor ileti hızının ortalama değerini 54,3 m/s (±5,6) bulduk.
Özet (Çeviri)
The exact reason for the decrease in median nerve motor conduction velocity in the forearm segment in patients with Carpal tunnel syndrome (CTS) is not known. However, some studies support the hypothesis of blockage of large myelinated fibers in the carpal tunnel and retrograde axonal degeneration. In this study, it was aimed to determine the decrease in the median nerve motor conduction velocities of the second lumbrical and APB muscles recorded in the forearm segment in CTS patients compared to the control group, and also to compare the motor nerve conduction velocities in the forearm segment among severe CTS patients and others. Data on both hands of 51 CTS patients and 20 healthy control participants were included in the study. There was no significant difference in age and gender distribution between patients and volunteers. CTS patients were divided into 4 groups according to the severity of the involvement as minimal (group 1), mild (group 2), moderate (group 3) and severe (group 4). The median nerve motor conduction velocity in the forearm was found to be slower in CTS patients with positive motor weakness, sensory deficit, Phalen's test, and Tinel's sign compared to the patients without examination findings (p=0.006, p=0.025, p=0.019, p=0.017, respectively). In addition, in patients with motor weakness and APB muscle atrophy, the motor conduction velocity of the median nerve recorded to the second lumbrical muscle in the forearm segment was decreased (p=0.003, p=0.001, respectively). According to ROC curve analysis, sensitivities of median-ulnar motor response latency difference recorded to second lumbrical-interossei muscle, median motor distal latency in wrist recorded from APB muscle, median motor conduction velocity in carpal tunnel, first finger median-radial sensory latency difference, fourth finger median-ulnar sensory latency difference, second finger median sensory nerve peak latency measurements were 81.4%, 86.1%, 87.1%, 90.6%, 91.5%, respectively, the specificities were 90%, 90%, 92.5%, 92.5%, 100% and 90%, respectively. Similarly to the literature, the highest sensitivity was found in the fourth finger median-ulnar sensory latency difference and second finger median sensory response peak latency electrophysiological examinations. However, there was no significant difference with other findings. In CTS patients, we found that the mean value of the median nerve motor conduction velocity recorded to APB muscle in the forearm segment was 53,8 m/s (±4,2) and the mean value of the median nerve motor conduction velocity recorded to second lumbrical muscle was 54,3 m/s (±5,6).