Elektif koroner bypass cerrahisi uygulanan hastalarda preoperatif ve postoperatif pentraxin-3 (PTX3) düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative pentraxin-3 (PTX3) levels in patients undergoing elective coronary bypass surgery
  1. Tez No: 761568
  2. Yazar: CAN KERESTECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP OKTAY PEKER, PROF. DR. ASLI PINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH), ateroskleroza bağlı gelişen, dünyada mortalite ve morbiditenin başlıca nedenlerinden olan önemli bir sağlık sorunudur. Aterosklerozun temelinde inflamatuar süreç vardır. Koroner arter bypass greft cerrahisi (KABG), KAH tedavisinde önemli ve etkin revaskülarizasyon yöntemidir. SYNTAX skorlama sistemi, anjiyografik olarak KAH ciddiyetinin belirlenmesi ve tedavi planlanmasında kullanılır. Pentraxin-3 (PTX3), pentraksinler ailesine mensup, kardiyak dolaşım içinde sentezlenen inflamatuar biyomarkerdır. Çalışmamızda KABG planlanan hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemlerde PTX3 düzeylerinin karşılaştırılması ve SYNTAX skoruyla PTX3 düzeyi ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Elektif KABG uygulanacak 38 hasta çalışmaya alındı. Hastaların preoperatif, postoperatif 7. ve 24. saatlerde PTX3 düzeyleri ölçüldü. Hastalardan, rutin kullanılan kardiyak ve inflamatuar biyomarker düzeyleri eşzamanlı ölçüldü. Hastaların ortalama PTX3 düzeyleri preoperatif 1,22±0,92, postoperatif 7. saatte 71,15±45,93 ve postoperatif 24. saatte 31,38±31,48 ng/ml bulundu. Postoperatif 7. ve 24. saat PTX3 düzeyleri ile SYNTAX skorları arasında pozitif korelasyon izlendi (p=0,001 ve p=0,018). Hastalar SYNTAX skoruna göre 3 gruba ayrıldı. Yüksek SYNTAX skoru grubunda postoperatif PTX3 düzeyleri en yüksek bulundu. Bunu sırayla orta ve düşük SYNTAX skoru grupları izledi. Farklı SYNTAX skoru gruplarında preoperatif PTX3 düzeyleri benzerdi (p=0,104); postoperatif 7. ve 24. saatte PTX3 düzeylerinde ise gruplar arasında anlamlı fark bulundu (p=0,024 ve p=0,021). hsCRP ve PTX3 arasında preoperatif ve postoperatif 7. saatte anlamlı korelasyon bulundu (p=0,001 ve p=0,002). Sonuç olarak PTX3, KAH ciddiyetiyle orantılı olarak artış gösterdiğinden, postoperatif tedavi planlanmasında yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is an important health problem that develops due to atherosclerosis and is one of the main causes of mortality and morbidity in the world. The basis of atherosclerosis is an inflammatory process. Coronary artery bypass graft surgery (CABG) is an important and effective revascularization method in the treatment of CAD. The SYNTAX scoring system is used for angiographic determination of CAD severity and treatment planning. Pentraxin-3 (PTX3) is an inflammatory biomarker in the family of pentraxins, synthesized in cardiac circulation. In our study, we aimed to compare preoperative and postoperative PTX3 levels in patients undergoing elective CABG and to investigate the correlation between SYNTAX score and PTX3 levels. 38 patients were included in the study. PTX3 levels were measured preoperatively, postoperatively 7th and 24th hours. Cardiac enzymes and inflammatory biomarkers were measured simultaneously. Mean PTX3 levels were measured as 1.22±0.92 ng/ml preoperatively, 71.15±45.93 ng/ml at postoperative 7th hour and 31.38±31.48 ng/ml at postoperative 24th hour. A positive correlation was observed between PTX3 at 7th and 24th hours postoperatively and SYNTAX scores (p=0.001 and p=0.018). Patients were divided into 3 groups according to their SYNTAX scores. Postoperative PTX3 levels were highest in the high SYNTAX score group. This was followed by the medium and low SYNTAX score groups, respectively. Preoperative PTX3 levels were similar in different SYNTAX score groups (p=0.104); there was a significant difference between groups in PTX3 levels at the 7th and 24th hours postoperatively (p=0.024 and p=0.021). There was also a significant positive correlation between hsCRP and PTX3 preoperatively and at postoperative 7th hour (p=0.001 and p=0.002). In conclusion, since PTX3 levels increase with the severity of CAD, it can be useful in postoperative treatment planning.