Kalp cerrahisi sonrasında eozinofil ve IgE seviyesindeki değişim miktarının prognoza etkisi
The effect of eosinophil and IgE levels alterations on prognosis after cardiac surgery
- Tez No: 761567
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEREM VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Prospektif, gözlemsel olan çalışmamızın amacı, IgE ve eozinofil seviyesinin kardiyopulmoner baypasa (KPB) bağlı biyobelirteç olarak değerini göstermektir. Pediatrik hasta grubu üzerinde yapılmış çalışma bulunmasına rağmen, erişkin kalp cerrahisi grubunda böyle bir çalışma olmadığı görülmektedir. Araştırmamızın sonucunda erişkin hasta grubunda immün cevabın farkının açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Erişkin hasta grubunda IgE ve eozinofil seviyesi ile KPB komplikasyonları arasındaki ilişkinin tespit edilmesi de ayrıca hedeflenmiştir. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümüne KPB gerektiren kalp ameliyatı planı ile yatışı yapılan 60 hasta ile yürütüldü. KPB kullanılan izole KABG hastaları dışındaki hastalar çalışmamızdan çıkarıldı ve 36 hasta ile çalışmamız tamamlandı. Hastalardan preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemlerde 7 farklı zamanda kan örnekleri alınarak (Preoperatif dönemde-T1, intraoperatif dönemde KPB başladığında-T2, KPB sonlanıca-T3, protamin uygulanması sonrasında-T4, KBP bitiminden 4 saat sonra-T5, postoperatif 1. günde-T6, postoperatif 2. günde-T7) IgE ve eozinofil seviyelerine bakıldı. Preoperatif olarak yaş, kilo, ekokardiyografi ve elektrokardiyografi verileri, intraoperatif olarak serum laktat ve oksijen ekstraksiyonu değerleri, postoperatif olarak da mekanik ventilatörde kalma süresi ve mortalite oranı gibi birçok farklı parametre değerlendirildi. Ayrıca ameliyat sonrasında mekanik ventilatörde kalma süresi, yoğun bakım ünitesinde yatış süresi, taburcu edilme zamanı ve 30 günlük mortalite gibi değişkenler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this prospective, observational study is to investigate the predictive role of IgE and eosinophil levels as biomarkers of cardiopulmonary bypass (CPB) which was previously indicated in the pediatric patient group but yet to be studied in the adults undergoing open heart surgery. Immune response is known to differ between children and adults. This study investigates such possible differences. In addition, the relationship between IgE level, eosinophil level and CPB complications in the adult patient group is investigated. The current study included 60 patients undergoing open heart surgery at the Department of Cardiovascular Surgery, Hacettepe University Hospitals. Our study was completed by including 36 CABG patients. Blood samplings for IgE and eosinophil levels measurement were carried out at 7 time points, preoperatively (T1), at the initiation of CPB (T2), at the weaning-off CPB (T3), after protamine administration (T4), 4th hour after termination of CPB (T5), postoperative day 1 (T6), postoperative day 2 (T7). The variables including the age, weight, preoperative electrocardiographic and echocardiographic data, serum lactate levels and oxygen extraction during the procedure, mechanical ventilation duration, length of stay in the intensive care unit and hospital, as well as the 30-day mortality rate were analyzed.